STM32G431M6
Active
Education Design Win
Mainstream Arm Cortex-M4 MCU 170 MHz with 32 Kbytes of Flash memory, Math Accelerator, Medium Analog level integration
Download datasheet
Product overview
概要
The STM32G431x6/x8/xB devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core. They operate at a frequency of up to 170 MHz.
They also feature standard and advanced communication interfaces such as:
- Three I2Cs
- Three SPIs multiplexed with two half duplex I2Ss
- Three USARTs, one UART and one low-power UART.
- One FDCAN
- One SAI
- USB device
- UCPD
The devices operate in the -40 to +85 °C (+105 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
The STM32G431x6/x8/xB family offers 9 packages from 32-pin to 100-pin.
  • All features
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 170 MHz with 213 DMIPS, MPU, DSP instructions
    • Operating conditions:
      • VDD, VDDA voltage range: 1.71 V to 3.6 V
    • Mathematical hardware accelerators
      • CORDIC for trigonometric functions acceleration
      • FMAC: filter mathematical accelerator
    • Memories
      • 22 Kbytes of SRAM, with hardware parity check implemented on the first 16 Kbytes
    • Reset and supply management
      • Power-on/power-down reset (POR/PDR/BOR)
      • Programmable voltage detector (PVD)
      • Low-power modes: sleep, stop, standby and shutdown
      • VBAT supply for RTC and backup registers
    • Clock management
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator with calibration
      • Internal 16 MHz RC with PLL option (± 1%)
      • Internal 32 kHz RC oscillator (± 5%)
    • Up to 86 fast I/Os
      • All mappable on external interrupt vectors
      • Several I/Os with 5 V tolerant capability
    • Interconnect matrix
    • 12-channel DMA controller
    • 2 x ADCs 0.25 µs (up to 23 channels). Resolution up to 16-bit with hardware oversampling, 0 to 3.6 V conversion range
    • 4 x 12-bit DAC channels
      • 2 x buffered external channels 1 MSPS
      • 2 x unbuffered internal channels 15 MSPS
    • 4 x ultra-fast rail-to-rail analog comparators
    • 3 x operational amplifiers that can be used in PGA mode, all terminals accessible
    • Internal voltage reference buffer (VREFBUF) supporting three output voltages (2.048 V, 2.5 V, 2.9 V)
    • 14 timers:
      • 1 x 16-bit timer with 2 x IC/OCs, one OCN/PWM, dead time generation and emergency stop
      • 2 x 16-bit timers with IC/OC/OCN/PWM, dead time generation and emergency stop
      • 2 x watchdog timers (independent, window)
      • 1 x SysTick timer: 24-bit downcounter
      • 2 x 16-bit basic timers
      • 1 x low-power timer
    • Calendar RTC with alarm, periodic wakeup from stop/standby
    • Communication interfaces
      • 1 x FDCAN controller supporting flexible data rate
      • 3 x I2C Fast mode plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink, SMBus/PMBus, wakeup from stop