STM32F100R8
Active
Education Design Win
Mainstream Value line, Arm Cortex-M3 MCU with 64 Kbytes of Flash memory, 24 MHz CPU, motor control and CEC functions
概要
The STM32F100x4, STM32F100x6, STM32F100x8 and STM32F100xB microcontrollers incorporate the high-performance ARM®Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a 24 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and SRAM up to 8 Kbytes), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. All devices offer standard communication interfaces (up to two I2Cs, two SPIs, one HDMI CEC, and up to three USARTs), one 12-bit ADC, two 12-bit DACs, up to six general-purpose 16-bit timers and an advanced-control PWM timer.
The STM32F100xx low- and medium-density devices operate in the – 40 to + 85 °C and – 40 to + 105 °C temperature ranges, from a 2.0 to 3.6 V power supply.
A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
These microcontrollers include devices in three different packages ranging from 48 pins to 100 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included.
  • All features
    • Core: ARM®32-bit Cortex®-M3 CPU
      • 24 MHz maximum frequency,1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
      • Single-cycle multiplication and hardware division
    • Memories
      • 16 to 128 Kbytes of Flash memory
      • 4 to 8 Kbytes of SRAM
    • Clock, reset and supply management
      • 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
      • 4-to-24 MHz crystal oscillator
      • Internal 8 MHz factory-trimmed RC
      • Internal 40 kHz RC
      • PLL for CPU clock
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    • Low power
      • Sleep, Stop and Standby modes
      • VBATsupply for RTC and backup registers
    • Debug mode
      • Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
    • DMA
      • 7-channel DMA controller
      • Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs, USARTs and DACs
    • 1 × 12-bit, 1.2 μs A/D converter (up to 16 channels)
      • Conversion range: 0 to 3.6 V
      • Temperature sensor
    • 2 × 12-bit D/A converters
    • Up to 80 fast I/O ports
      • 37/51/80 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant