STM32F101T8
Active
Education Design Win
Mainstream Access line, Arm Cortex-M3 MCU with 64 Kbytes of Flash memory, 36 MHz CPU
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32F101xB and STM32F101x8 medium-density access line family incorporates the high-performance ARM®Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a 36 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and SRAM up to 16 Kbytes), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. All devices offer standard communication interfaces (two I2Cs, two SPIs, and up to three USARTs), one 12-bit ADC and three general-purpose 16-bit timers.
The STM32F101xx medium-density access line family operates in the –40 to +85 °C temperature range, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
The STM32F101xx medium-density access line family includes devices in four different packages ranging from 36 pins to 100 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included, the description below gives an overview of the complete range of peripherals proposed in this family.
  • All features
    • Core: ARM®32-bit Cortex®-M3 CPU
      • 36 MHz maximum frequency,1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
      • Single-cycle multiplication and hardware division
    • Memories
      • 64 to 128 Kbytes of Flash memory
      • 10 to 16 Kbytes of SRAM
    • Clock, reset and supply management
      • 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
      • 4-to-16 MHz crystal oscillator
      • Internal 8 MHz factory-trimmed RC
      • Internal 40 kHz RC
      • PLL for CPU clock
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    • Low power
      • Sleep, Stop and Standby modes
      • VBAT supply for RTC and backup registers
    • Debug mode
      • Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
    • DMA
      • 7-channel DMA controller
      • Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs and USARTs
    • 1 × 12-bit, 1 μs A/D converter (up to 16 channels)
      • Conversion range: 0 to 3.6 V
      • Temperature sensor
    • Up to 80 fast I/O ports
      • 26/37/51/80 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant