STM32F207VE
Active
Education Design Win
High-performance Arm Cortex-M3 MCU with 512 Kbytes of Flash memory, 120 MHz CPU, ART Accelerator, Ethernet
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32F20x family is based on the high-performance Arm® Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 120 MHz. The family incorporates high-speed embedded memories (Flash memory up to 1 Mbyte, up to 128 Kbytes of system SRAM), up to 4 Kbytes of backup SRAM, and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, three AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
The devices also feature an adaptive real-time memory accelerator (ART Accelerator™) that allows to achieve a performance equivalent to 0 wait state program execution from Flash memory at a CPU frequency up to 120 MHz. This performance has been validated using the CoreMark® benchmark.
All devices offer three 12-bit ADCs, two DACs, a low-power RTC, twelve general-purpose 16-bit timers including two PWM timers for motor control, two general-purpose 32-bit timers. a true number random generator (RNG). They also feature standard and advanced communication interfaces. New advanced peripherals include an SDIO, an enhanced flexible static memory control (FSMC) interface (for devices offered in packages of 100 pins and more), and a camera interface for CMOS sensors. The devices also feature standard peripherals.
  • All features
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M3 CPU (120 MHz max) with Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution performance from Flash memory, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
    • Memories
      • Up to 1 Mbyte of Flash memory
      • 512 bytes of OTP memory
      • Up to 128 + 4 Kbytes of SRAM
      • LCD parallel interface, 8080/6800 modes
    • Clock, reset and supply management
      • From 1.8 to 3.6 V application supply + I/Os
      • POR, PDR, PVD and BOR
      • 4 to 26 MHz crystal oscillator
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • Internal 32 kHz RC with calibration
    • Low-power modes
      • Sleep, Stop and Standby modes
      • VBAT supply for RTC, 20 × 32 bit backup registers, and optional 4 Kbytes backup SRAM
    • 3 × 12-bit, 0.5 µs ADCs with up to 24 channels and up to 6 MSPS in triple interleaved mode
    • 2 × 12-bit D/A converters
    • General-purpose DMA: 16-stream controller with centralized FIFOs and burst support
    • Up to 17 timers
      • Up to twelve 16-bit and two 32-bit timers, up to 120 MHz, each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
    • Debug mode: Serial wire debug (SWD), JTAG, and Cortex®-M3 Embedded Trace Macrocell™
    • Up to 140 I/O ports with interrupt capability:
      • Up to 136 fast I/Os up to 60 MHz
      • Up to 138 5 V-tolerant I/Os
    • Up to 15 communication interfaces
      • Up to three I2C interfaces (SMBus/PMBus)
      • Up to four USARTs and two UARTs (7.5 Mbit/s, ISO 7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
      • 2 × CAN interfaces (2.0B Active)
      • SDIO interface
    • Advanced connectivity
      • USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
      • 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA: supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
    • 8- to 14-bit parallel camera interface (48 Mbyte/s max.)
    • CRC calculation unit
    • 96-bit unique ID
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32F207VE
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32F207VET6
Active
LQFP 100 14x14x1.4 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F207VET6TR
STM32F207VET6
Package:
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Grade
Industrial
RoHS Compliance Grade
Ecopack2
STM32F207VET6TR
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
LQFP 100 14x14x1.4 mm