STM32F302K8
量産中
Education Design Win
Mainstream Mixed signals MCUs Arm Cortex-M4 core with DSP and FPU, 64 Kbytes of Flash memory, 72 MHz CPU, 12-bit ADC 5 MSPS, Comparator, Op-Amp
Download datasheet
製品概要
概要
The STM32F302x6/8 family is based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 72 MHz and embedding a floating point unit (FPU). The family incorporates high-speed embedded memories (up to 64 Kbytes of Flash memory, 16 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
The STM32F302x6/8 family operates in the –40 to +85°C and –40 to +105°C temperature ranges from at a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
The STM32F302x6/8 family offers devices in 32-, 48-, 49- and 64-pin packages.
The set of included peripherals changes with the device chosen.
  • 特徴
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU (72 MHz max.), single-cycle multiplication and HW division, DSP instruction
    • メモリ
      • 32 to 64 Kbytes of Flash memory
      • 16 Kbytes of SRAM on data bus
    • CRC calculation unit
    • Reset and power management
      • VDD, VDDA voltage range: 2.0 to 3.6 V
      • Power-on/Power down reset (POR/PDR)
      • Programmable voltage detector (PVD)
      • Low-power: Sleep, Stop, and Standby
      • VBAT supply for RTC and backup registers
    • Clock management
      • 4 to 32 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • Internal 8 MHz RC with x 16 PLL option
      • Internal 40 kHz oscillator
    • Up to 51 fast I/O ports, all mappable on external interrupt vectors, several 5 V-tolerant
    • Interconnect matrix
    • 7-channel DMA controller supporting timers, ADCs, SPIs, I2Cs, USARTs and DAC
    • 1 × ADC 0.20 μs (up to 15 channels) with selectable resolution of 12/10/8/6 bits, 0 to 3.6 V conversion range, single ended/differential mode, separate analog supply from 2.0 to 3.6 V
    • Temperature sensor
    • 1 x 12-bit DAC channel with analog supply from 2.4 to 3.6 V
    • Three fast rail-to-rail analog comparators with analog supply from 2.0 to 3.6 V
    • 1 x operational amplifier that can be used in PGA mode, all terminal accessible with analog supply from 2.4 to 3.6 V
    • Up to 18 capacitive sensing channels supporting touchkey, linear and rotary sensors
    • Up to 9 timers
      • Three 16-bit timers with IC/OC/OCN or PWM, deadtime gen. and emergency stop
      • One 16-bit basic timer to drive the DAC
      • 2 watchdog timers (independent, window)
      • SysTick timer: 24-bit downcounter
    • Calendar RTC with alarm, periodic wakeup from Stop/Standby
    • Communication interfaces
      • Three I2Cs with 20 mA current sink to support Fast mode plus