STM32F746BG
Active
Education Design Win
High-performance and DSP with FPU, Arm Cortex-M7 MCU with 1 Mbyte of Flash memory, 216 MHz CPU, Art Accelerator, L1 cache, SDRAM, TFT
概要
The STM32F745xx and STM32F746xx devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M7 32-bit RISC core operating at up to 216 MHz frequency. The Cortex®-M7 core features a single floating point unit (SFPU) precision which supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances the application security.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M7 CPU with FPU, adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) and L1-cache: 4-Kbyte data cache and 4-Kbyte instruction cache, allowing 0-wait state execution from embedded flash memory and external memories, frequency up to 216 MHz, MPU, 462 DMIPS/2.14 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions.
    • Memories
      • Up to 1 Mbyte of flash memory
      • 1024 bytes of OTP memory
    • Dual mode Quad-SPI
    • LCD parallel interface, 8080/6800 modes
    • Clock, reset and supply management
      • 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR, PVD and BOR
      • Dedicated USB power
      • 4-to-26 MHz crystal oscillator
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • Internal 32 kHz RC with calibration
    • Low-power
      • Sleep, Stop and Standby modes
      • VBAT supply for RTC, 32×32-bit backup registers + 4 Kbytes of backup SRAM
    • 3×12-bit, 2.4 MSPS ADC: up to 24 channels and 7.2 MSPS in triple interleaved mode
    • 2×12-bit D/A converters
    • Up to 18 timers: up to thirteen 16-bit (1x low- power 16-bit timer available in Stop mode) and two 32-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input. All 15 timers running up to 216 MHz. 2x watchdogs, SysTick timer
    • General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
    • Debug mode
      • SWD & JTAG interfaces
      • Cortex®-M7 Trace Macrocell™
    • Up to 168 I/O ports with interrupt capability
      • Up to 164 fast I/Os up to 108 MHz
      • Up to 166 5 V-tolerant I/Os
    • Up to 25 communication interfaces
      • Up to 4× I2C interfaces (SMBus/PMBus)
      • Up to 4x USARTs/4 UARTs (27 Mbit/s, ISO7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
      • 2 x SAIs (serial audio interface)
      • 2 × CANs (2.0B active) and SDMMC interface
      • SPDIFRX interface
      • HDMI-CEC
    • Advanced connectivity
      • USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
      • 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA: supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
    • 8- to 14-bit parallel camera interface up to 54 Mbyte/s
    • True random number generator
    • CRC calculation unit
    • RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
    • 96-bit unique ID
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32F746BG
Quality and Reliability
STM32F746BGT6
Active
LQFP 208 28x28x1.4 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F746BGT7
STM32F746BGT6
Package:
LQFP 208 28x28x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
LQFP 208 28x28x1.4 mm
Ecopack2
STM32F746BGT7
LQFP 208 28x28x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
LQFP 208 28x28x1.4 mm