STM32F746VE
Active
Education Design Win
High-performance and DSP with FPU, Arm Cortex-M7 MCU with 512 Kbytes of Flash memory, 216 MHz CPU, Art Accelerator, L1 cache, TFT
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32F745xx and STM32F746xx devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M7 32-bit RISC core operating at up to 216 MHz frequency. The Cortex®-M7 core features a single floating point unit (SFPU) precision which supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances the application security.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M7 CPU with FPU, adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) and L1-cache: 4-Kbyte data cache and 4-Kbyte instruction cache, allowing 0-wait state execution from embedded flash memory and external memories, frequency up to 216 MHz, MPU, 462 DMIPS/2.14 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions.
    • Memories
      • Up to 1 Mbyte of flash memory
      • 1024 bytes of OTP memory
    • Dual mode Quad-SPI
    • LCD parallel interface, 8080/6800 modes
    • Clock, reset and supply management
      • 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR, PVD and BOR
      • Dedicated USB power
      • 4-to-26 MHz crystal oscillator
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • Internal 32 kHz RC with calibration
    • Low-power
      • Sleep, Stop and Standby modes
      • VBAT supply for RTC, 32×32-bit backup registers + 4 Kbytes of backup SRAM
    • 3×12-bit, 2.4 MSPS ADC: up to 24 channels and 7.2 MSPS in triple interleaved mode
    • 2×12-bit D/A converters
    • Up to 18 timers: up to thirteen 16-bit (1x low- power 16-bit timer available in Stop mode) and two 32-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input. All 15 timers running up to 216 MHz. 2x watchdogs, SysTick timer
    • General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
    • Debug mode
      • SWD & JTAG interfaces
      • Cortex®-M7 Trace Macrocell™
    • Up to 168 I/O ports with interrupt capability
      • Up to 164 fast I/Os up to 108 MHz
      • Up to 166 5 V-tolerant I/Os
    • Up to 25 communication interfaces
      • Up to 4× I2C interfaces (SMBus/PMBus)
      • Up to 4x USARTs/4 UARTs (27 Mbit/s, ISO7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
      • 2 x SAIs (serial audio interface)
      • 2 × CANs (2.0B active) and SDMMC interface
      • SPDIFRX interface
      • HDMI-CEC
    • Advanced connectivity
      • USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
      • 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA: supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
    • 8- to 14-bit parallel camera interface up to 54 Mbyte/s
    • True random number generator
    • CRC calculation unit
    • RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
    • 96-bit unique ID
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32F746VE
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32F746VEH6
Active
TFBGA 100 8x8x1.2 P 0.8 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F746VET6
LQFP 100 14x14x1.4 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F746VET6TR
STM32F746VEH6
Package:
TFBGA 100 8x8x1.2 P 0.8 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
TFBGA 100 8x8x1.2 P 0.8 mm
Grade
Industrial
RoHS Compliance Grade
Ecopack2
STM32F746VET6
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Grade
Industrial
RoHS Compliance Grade
Ecopack2
STM32F746VET6TR
LQFP 100 14x14x1.4 mm
LQFP 100 14x14x1.4 mm