STM32F769BI
Active
Education Design Win
High-performance and DSP with FPU, Arm Cortex-M7 MCU with 2 Mbytes of Flash memory, 216 MHz CPU, Art Accelerator, L1 cache, SDRAM, TFT, MIPI-DSI, JPEG codec, DFSDM
概要
The STM32F765xx, STM32F767xx, STM32F768Ax and STM32F769xx devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M7 32-bit RISC core operating at up to 216 MHz frequency. The Cortex®-M7 core features a floating point unit (FPU) which supports Arm® double-precision and single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances the application security.
- Up to four I2Cs
- Four USARTs plus four UARTs
- An USB OTG full-speed and a USB OTG high-speed with full-speed capability (with the ULPI)
- Three CANs
- Two SAI serial audio interfaces
- Two SDMMC host interfaces
- Ethernet and camera interfaces
- LCD-TFT display controller
- Chrom-ART Accelerator
- SPDIFRX interface
- HDMI-CEC
The STM32F765xx, STM32F767xx, STM32F768Ax and STM32F769xx devices operate in the –40 to +105 °C temperature range from a 1.7 to 3.6 V power supply. Dedicated supply inputs for USB (OTG_FS and OTG_HS) and SDMMC2 (clock, command and 4-bit data) are available on all the packages except LQFP100 for a greater power supply choice.
The supply voltage can drop to 1.7 V with the use of an external power supply supervisor. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
The STM32F765xx, STM32F767xx, STM32F768Ax and STM32F769xx devices offer devices in 11 packages ranging from 100 pins to 216 pins. The set of included peripherals changes with the device chosen.
- Motor drive and application control
- Medical equipment
- Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
- Printers, and scanners
- Alarm systems, video intercom, and HVAC
- Home audio appliances
- Mobile applications, Internet of Things
- Wearable devices: smartwatches
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
      • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M7 CPU with DPFPU, ART Accelerator and L1-cache: 16 Kbytes I/D cache, allowing 0-wait state execution from embedded Flash and external memories, up to 216 MHz, MPU, 462 DMIPS/2.14 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions.
      • Memories
        • Up to 2 Mbytes of Flash memory organized into two banks allowing read-while-write
      • Dual mode Quad-SPI
      • Graphics
        • Hardware JPEG codec
        • LCD-TFT controller supporting up to XGA resolution
        • MIPI® DSI host controller supporting up to 720p 30 Hz resolution
      • Clock, reset and supply management
        • 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
        • POR, PDR, PVD and BOR
        • Dedicated USB power
        • 4-to-26 MHz crystal oscillator
        • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
        • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
        • Internal 32 kHz RC with calibration
      • Low-power
        • Sleep, Stop and Standby modes
        • VBAT supply for RTC, 32×32 bit backup registers + 4 Kbytes backup SRAM
      • 3×12-bit, 2.4 MSPS ADC: up to 24 channels
      • Digital filters for sigma delta modulator (DFSDM), 8 channels / 4 filters
      • 2×12-bit D/A converters
      • General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
      • Up to 18 timers: up to thirteen 16-bit (1x low- power 16-bit timer available in Stop mode) and two 32-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input. All 15 timers running up to 216 MHz. 2x watchdogs, SysTick timer
      • Debug mode
        • SWD and JTAG interfaces
        • Cortex®-M7 Trace Macrocell™
      • Up to 168 I/O ports with interrupt capability
        • Up to 164 fast I/Os up to 108 MHz
        • Up to 166 5 V-tolerant I/Os
      • Up to 28 communication interfaces
        • Up to 4 I2C interfaces (SMBus/PMBus)
        • Up to 4 USARTs/4 UARTs (12.5 Mbit/s, ISO7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
        • Up to 6 SPIs (up to 54 Mbit/s), 3 with muxed simplex I2S for audio
        • 2 x SAIs (serial audio interface)
        • 3 × CANs (2.0B Active) and 2x SDMMCs
        • SPDIFRX interface
        • HDMI-CEC
        • MDIO slave interface
      • Advanced connectivity
        • USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
        • 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA: supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
      • 8- to 14-bit camera interface up to 54 Mbyte/s
      • True random number generator
      • CRC calculation unit
      • RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
      • 96-bit unique ID
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32F769BI
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32F769BIT6
Active
LQFP 208 28x28x1.4 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F769BIT6
Package:
LQFP 208 28x28x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
LQFP 208 28x28x1.4 mm