STM32G050F6
Active
Education Design Win
Mainstream Value line, Arm Cortex-M0+ MCU with 32 Kbytes of Flash memory, 18 Kbytes RAM, 64 MHz CPU, 2x USART, timers, ADC, comm. I/F, 2-3.6V
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32G050x6/x8 mainstream microcontrollers are based on high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at up to 64 MHz frequency. Offering a high level of integration, they are suitable for a wide range of applications in consumer, industrial and appliance domains and ready for the Internet of Things (IoT) solutions.
The devices operate within ambient temperatures from -40 to 85°C and with supply voltages from 2.0 V to 3.6 V. Optimized dynamic consumption combined with a comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
VBAT direct battery input allows keeping RTC and backup registers powered.
The devices come in packages with 20 to 48 pins.
  • All features
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ CPU, frequency up to 64 MHz
    • -40°C to 85°C operating temperature
    • Memories
      • Up to 64 Kbytes of Flash memory with protection and securable area
      • 18 Kbytes of SRAM (16 Kbytes with HW parity check)
    • CRC calculation unit
    • Reset and power management
      • Voltage range: 2.0 V to 3.6 V
      • Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
      • Low-power modes:Sleep, Stop, Standby
      • VBAT supply for RTC and backup registers
    • Clock management
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator with calibration
      • Internal 16 MHz RC with PLL option
      • Internal 32 kHz RC oscillator (±5 %)
    • Up to 44 fast I/Os
      • All mappable on external interrupt vectors
      • Multiple 5 V-tolerant I/Os
    • 7-channel DMA controller with flexible mapping
    • 12-bit, 0.4 µs ADC (up to 16 ext. channels)
      • Up to 16-bit with hardware oversampling
      • Conversion range: 0 to 3.6V
    • 14 timers(two 128 MHz capable): 16-bit for advanced motor control, one 32-bit and five 16-bit general-purpose, two basic 16-bit, two low-power 16-bit, two watchdogs, SysTick timer