STM32L021F4
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 16-Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU, AES
概要
The access line ultra-low-power STM32L021x4 family incorporates the high-performance ARM® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, high-speed embedded memories (16 Kbytes of Flash program memory, 512 bytes of data EEPROM and 2 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L021x4 devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Ultra-low-power platform
      • 1.65 V to 3.6 V power supply
      • -40 to 125 °C temperature range
    • Core: ARM® 32-bit Cortex®-M0+
      • Up to 32 MHz max.
    • Clock sources
      • 0 to 32 MHz external clock
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
      • Internal low-power 37 kHz RC
      • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
      • Serial wire debug supported
    • Up to 38 fast I/Os (31 I/Os 5V tolerant)
    • Memories
      • 16 KB Flash memory with ECC
    • Rich Analog peripherals
      • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 10 channels (down to 1.65 V)
      • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.8 V)
    • 7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, Timers, AES
    • 5x peripherals communication interface
    • 1x USART (ISO 7816, IrDA), 1x UART (low power)
    • 1x SPI 16 Mbits/s
    • 1x I2C (SMBus/PMBus)
    • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    • Hardware Encryption Engine AES 128-bit
    • All packages are ECOPACK®2
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L021F4
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L021F4U6TR
Active
UFQFPN 20 3x3x0.6 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L021F4U7TR
Proposal
UFQFPN 20 3x3x0.6 mm - Industrial - 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L021F4U6TR
Package:
UFQFPN 20 3x3x0.6 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
UFQFPN 20 3x3x0.6 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L021F4U7TR
UFQFPN 20 3x3x0.6 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
Proposal
UFQFPN 20 3x3x0.6 mm