STM32L031F4
Active
Education Education Design Win
ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 16-Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The access line ultra-low-power STM32L031x4/6 family incorporates the high-performance ARM® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 32 Kbytes of Flash program memory, 1 Kbytes of data EEPROM and 8 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L031x4/6 devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Ultra-low-power platform
      • 1.65 V to 3.6 V power supply
      • -40 to 125 °C temperature range
      • 0.25 μA Standby mode (2 wakeup pins)
      • 0.38 μA Stop mode (16 wakeup lines)
      • 0.68 μA Stop mode + RTC + 8 KB RAM retention
      • Down to 76 μA/MHz in Run mode
      • 5 μs wakeup time (from Flash memory)
      • 41 μA 12-bit ADC conversion (at 10ksps)
    • Core: ARM® 32-bit Cortex®-M0+
      • From 32 kHz up to 32 MHz max.
      • 0.95 DMIPS/MHz
      • Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
      • Ultralow power POR/PDR
      • Programmable voltage detector (PVD)
    • Clock sources
      • 1 to 25 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
      • Internal low-power 37 kHz RC
      • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
      • PLL for CPU clock
    • Pre-programmed bootloader
      • USART, SPI supported
    • Development support
      • Serial wire debug supported
    • Up to 38 fast I/Os (31 I/Os 5V tolerant)
    • Memories
      • Up to 32 KB Flash with ECC
      • 8 KB RAM
      • 1 KB of data EEPROM with ECC
      • 20-byte backup register
      • Sector protection against R/W operation
    • Rich Analog peripherals
      • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 10 channels (down to 1.65 V)
      • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.8 V)