STM32L051C8
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 64 Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU
概要
The access line ultra-low-power STM32L051x6/8 microcontrollers incorporate the high-performance Arm Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (64 Kbytes of Flash program memory, 2 Kbytes of data EEPROM and 8 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L051x6/8 devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Ultra-low-power platform
      • 1.65 V to 3.6 V power supply
      • -40 to 125 °C temperature range
      • 0.27 µA Standby mode (2 wakeup pins)
      • 0.4 µA Stop mode (16 wakeup lines)
      • 0.8 µA Stop mode + RTC + 8-Kbyte RAM retention
      • 88 µA/MHz in Run mode
      • 3.5 µs wakeup time (from RAM)
      • 5 µs wakeup time (from Flash memory)
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ with MPU
      • From 32 kHz up to 32 MHz max.
      • 0.95 DMIPS/MHz
    • Memories
      • Up to 64-Kbyte Flash memory with ECC
      • 8-Kbyte RAM
      • 2 Kbytes of data EEPROM with ECC
      • 20-byte backup register
      • Sector protection against R/W operation
    • Up to 51 fast I/Os (45 I/Os 5V tolerant)
    • Reset and supply management
    • Clock sources
      • 1 to 25 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
      • Internal low-power 37 kHz RC
      • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
    • Rich Analog peripherals
      • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 16 channels (down to 1.65 V)
      • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.65 V)
    • 7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, Timers
    • 7x peripheral communication interfaces
      • 2x USART (ISO 7816, IrDA), 1x UART (low power)
      • Up to 4x SPI 16 Mbits/s
      • 2x I2C (SMBus/PMBus)
    • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    • All packages are ECOPACK2
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L051C8
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L051C8T3
Active
LQFP 48 7x7x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L051C8T6
STM32L051C8T6TR
STM32L051C8T7
STM32L051C8T7TR
STM32L051C8U6
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L051C8T3
Package:
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
LQFP 48 7x7x1.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L051C8T6
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
LQFP 48 7x7x1.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L051C8T6TR
LQFP 48 7x7x1.4 mm
LQFP 48 7x7x1.4 mm
STM32L051C8T7
LQFP 48 7x7x1.4 mm
LQFP 48 7x7x1.4 mm
STM32L051C8T7TR
LQFP 48 7x7x1.4 mm
LQFP 48 7x7x1.4 mm
STM32L051C8U6
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm