STM32L051T8
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 64 Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU
概要
The access line ultra-low-power STM32L051x6/8 microcontrollers incorporate the high-performance Arm Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (64 Kbytes of Flash program memory, 2 Kbytes of data EEPROM and 8 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L051x6/8 devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Ultra-low-power platform
      • 1.65 V to 3.6 V power supply
      • -40 to 125 °C temperature range
      • 0.27 µA Standby mode (2 wakeup pins)
      • 0.4 µA Stop mode (16 wakeup lines)
      • 0.8 µA Stop mode + RTC + 8-Kbyte RAM retention
      • From 32 kHz up to 32 MHz max.
      • 0.95 DMIPS/MHz
    • Memories
      • Up to 64-Kbyte Flash memory with ECC
      • 8-Kbyte RAM
      • 2 Kbytes of data EEPROM with ECC
      • 20-byte backup register
      • Sector protection against R/W operation
    • Up to 51 fast I/Os (45 I/Os 5V tolerant)
    • Clock sources
      • 1 to 25 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
      • Internal low-power 37 kHz RC
      • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
    • Rich Analog peripherals
      • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 16 channels (down to 1.65 V)
      • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.65 V)
    • 7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, Timers
    • 7x peripheral communication interfaces
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L051T8
Quality and Reliability
STM32L051T8Y6DTR
Active
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L051T8Y6TR
STM32L051T8Y7DTR
STM32L051T8Y6DTR
Package:
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm
Package
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm
Industrial
STM32L051T8Y6TR
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm
Marketing Status
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm
Industrial
STM32L051T8Y7DTR
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm