STM32L052T8
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 64 Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU, USB
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The ultra-low-power STM32L052x6/8 microcontrollers incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB 2.0 crystal-less) with the high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (64 Kbytes of Flash program memory, 2 Kbytes of data EEPROM and 8 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L052x6/8 devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Ultra-low-power platform
      • 1.65 V to 3.6 V power supply
      • -40 to 125 °C temperature range
      • 0.27 μA Standby mode (2 wakeup pins)
      • 0.4 μA Stop mode (16 wakeup lines)
      • 0.8 μA Stop mode + RTC + 8 KB RAM retention
      • 88 μA/MHz in Run mode
      • 3.5 μs wakeup time (from RAM)
      • 5 μs wakeup time (from Flash memory)
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ with MPU
      • From 32 kHz up to 32 MHz max.
      • 0.95 DMIPS/MHz
    • Reset and supply management
      • Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
      • Ultra-low-power POR/PDR
      • Programmable voltage detector (PVD)
    • Clock sources
      • 1 to 25 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
      • Internal low-power 37 kHz RC
      • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
      • Internal self calibration of 48 MHz RC for USB
      • PLL for CPU clock
    • Pre-programmed bootloader
      • USART, SPI supported
    • Development support
      • Serial wire debug supported
    • Up to 51 fast I/Os (45 I/Os 5V tolerant)
    • Memories
      • Up to 64 KB Flash memory with ECC
      • 8KB RAM
      • 2 KB of data EEPROM with ECC
      • 20-byte backup register
      • Sector protection against R/W operation
    • Rich Analog peripherals
      • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 16 channels (down to 1.65 V)
      • 12-bit 1 channel DAC with output buffers (down to 1.8 V)
      • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.65 V)
    • Up to 24 capacitive sensing channels supporting touchkey, linear and rotary touch sensors
    • 7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, DAC, Timers
    • 8x peripheral communication interfaces
      • 1x USB 2.0 crystal-less, battery charging detection and LPM
      • 2x USART (ISO 7816, IrDA), 1x UART (low power)
      • Up to 4x SPI 16 Mbits/s
      • 2x I2C (SMBus/PMBus)
    • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    • True RNG and firewall protection
    • All packages are ECOPACK®2
回路ダイアグラム
More from the product line
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L052T8
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L052T8F6DTR
Active
WLCSP 36 2.9x2.6x0.33 P 0.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L052T8Y6TR
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L052T8Y7TR
STM32L052T8F6DTR
Package:
WLCSP 36 2.9x2.6x0.33 P 0.4 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
Package
WLCSP 36 2.9x2.6x0.33 P 0.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L052T8Y6TR
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L052T8Y7TR
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm
PDF XML
WLCSP 36 2.9x2.6x0.6 P 0.4 mm