STM32L071CZ
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 192 Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPu
概要
The access line ultra-low-power STM32L071xx microcontrollers incorporate the high-performance Arm Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (up to 192 Kbytes of Flash program memory, 6 Kbytes of data EEPROM and 20 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L071xx devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Ultra-low-power platform
      • 1.65 V to 3.6 V power supply
      • -40 to 125 °C temperature range
      • 0.29 µA Standby mode (3 wakeup pins)
      • 0.43 µA Stop mode (16 wakeup lines)
      • 0.86 µA Stop mode + RTC + 20-Kbyte RAM retention
      • Down to 93 µA/MHz in Run mode
      • 5 µs wakeup time (from Flash memory)
      • 41 µA 12-bit ADC conversion at 10 ksps
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ with MPU
      • From 32 kHz up to 32 MHz max.
      • 0.95 DMIPS/MHz
    • Memories
      • Up to 192-Kbyte Flash memory with ECC(2 banks with read-while-write capability)
      • 20 -Kbyte RAM
      • 6 Kbytes of data EEPROM with ECC
      • 20-byte backup register
      • Sector protection against R/W operation
    • Up to 84 fast I/Os (78 I/Os 5V tolerant)
    • Clock sources
      • 1 to 25 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
      • Internal low-power 37 kHz RC
      • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
      • PLL for CPU clock
    • Pre-programmed bootloader
      • USART, I2C, SPI supported
    • Rich Analog peripherals
      • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 16 channels (down to 1.65 V)
      • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.65 V)
    • 7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, Timers
    • Up to 10x peripheral communication interfaces
      • 4x USART (2 with ISO 7816, IrDA), 1x UART (low power)
      • Up to 6x SPI 16 Mbits/s
      • 3x I2C (2 with SMBus/PMBus)
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L071CZ
Quality and Reliability
STM32L071CZT3
Active
LQFP 48 7x7x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L071CZT3TR
STM32L071CZT6
STM32L071CZT6TR
STM32L071CZT7
STM32L071CZT7TR
STM32L071CZU6
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L071CZU6TR
STM32L071CZY6TR
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L071CZT3
Package:
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Package
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Industrial
STM32L071CZT3TR
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Marketing Status
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Industrial
STM32L071CZT6
LQFP 48 7x7x1.4 mm
LQFP 48 7x7x1.4 mm
STM32L071CZT6TR
LQFP 48 7x7x1.4 mm
LQFP 48 7x7x1.4 mm
STM32L071CZT7
LQFP 48 7x7x1.4 mm
LQFP 48 7x7x1.4 mm
STM32L071CZT7TR
LQFP 48 7x7x1.4 mm
LQFP 48 7x7x1.4 mm
STM32L071CZU6
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
STM32L071CZU6TR
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
STM32L071CZY6TR
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm