STM32L072CB
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 128-Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU, USB
概要
The ultra-low-power STM32L072xx microcontrollers incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB 2.0 crystal-less) with the high-performance Arm Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (up to 192 Kbytes of Flash program memory, 6 Kbytes of data EEPROM and 20 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L072xx devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Ultra-low-power platform
      • 1.65 V to 3.6 V power supply
      • -40 to 125 °C temperature range
      • From 32 kHz up to 32 MHz max.
    • Up to 84 fast I/Os (78 I/Os 5V tolerant)
    • Clock sources
      • 1 to 25 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
      • Internal low-power 37 kHz RC
      • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
      • Internal self calibration of 48 MHz RC for USB
      • PLL for CPU clock
    • Pre-programmed bootloader
      • USB, USART supported
    • Rich Analog peripherals
      • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 16 channels (down to 1.65 V)
      • 2 x 12-bit channel DACs with output buffers (down to 1.8 V)
      • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.65 V)
    • Up to 24 capacitive sensing channels supporting touchkey, linear and rotary touch sensors
    • 7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, DAC, Timers
    • 11x peripheral communication interfaces
      • 1x USB 2.0 crystal-less, battery charging detection and LPM
    • True RNG and firewall protection
    • All packages are ECOPACK2
回路ダイアグラム
More from the product line
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L072CB
Quality and Reliability
STM32L072CBT6
Active
LQFP 48 7x7x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L072CBT6TR
STM32L072CBU6
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L072CBY6TR
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L072CBT6
Package:
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Package
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Industrial
STM32L072CBT6TR
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Marketing Status
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Industrial
STM32L072CBU6
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
STM32L072CBY6TR
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm