STM32L081CB
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power ARM Cortex-M0+ MCU with 128-Kbytes Flash, 32 MHz CPU, AES
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The access line ultra-low-power STM32L081xx microcontrollers incorporate the high-performance Arm Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (up to 192 Kbytes of Flash program memory, 6 Kbytes of data EEPROM and 20 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L081xx devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Ultra-low-power platform
      • 1.65 V to 3.6 V power supply
      • -40 to 125 °C temperature range
      • 0.29 µA Standby mode (3 wakeup pins)
      • 0.43 µA Stop mode (16 wakeup lines)
      • 0.86 µA Stop mode + RTC + 20-Kbyte RAM retention
      • Down to 93 µA/MHz in Run mode
      • 5 µs wakeup time (from Flash memory)
      • 41 µA 12-bit ADC conversion at 10 ksps
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ with MPU
      • From 32 kHz up to 32 MHz max.
      • 0.95 DMIPS/MHz
    • Memories
      • Up to 192-Kbyte Flash memory with ECC(2 banks with read-while-write capability)
      • 20 -Kbyte RAM
      • 6 Kbytes of data EEPROM with ECC
      • 20-byte backup register
      • Sector protection against R/W operation
    • Up to 40 fast I/Os (31 I/Os 5V tolerant)
    • Reset and supply management
      • Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
      • Ultra-low-power POR/PDR
      • Programmable voltage detector (PVD)
    • Clock sources
      • 1 to 25 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
      • Internal low-power 37 kHz RC
      • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
      • PLL for CPU clock
    • Pre-programmed bootloader
      • USART, I2C, SPI supported
    • Development support
      • Serial wire debug supported
    • Rich Analog peripherals
      • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 16 channels (down to 1.65 V)
      • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.65 V)
    • 7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, Timers, AES
    • Up to 10x peripheral communication interfaces
      • 4x USART (2 with ISO 7816, IrDA), 1x UART (low power)
      • Up to 6x SPI 16 Mbits/s
      • 3x I2C (2 with SMBus/PMBus)
    • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    • Hardware Encryption Engine AES 128-bit
    • All packages are ECOPACK2
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L081CB
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L081CBT6
Active
LQFP 48 7x7x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L081CBT6TR
STM32L081CBT6
Package:
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
LQFP 48 7x7x1.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L081CBT6TR
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
LQFP 48 7x7x1.4 mm