SCT20N120H
NRND
Design Win
Silicon carbide Power MOSFET 1200 V, 169 mOhm typ., 20 A in an H2PAK-2 package
  • All features
    • Very tight variation of on-resistance vs. temperature
    • Very high operating junction temperature capability (TJ = 175 °C)