STM32F042G6
Active
Education Design Win
Mainstream Arm Cortex-M0 USB line MCU with 32 Kbytes of Flash memory, 48 MHz CPU, USB, CAN and CEC functions
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32F042x4/x6 microcontrollers incorporate the high-performance ARM®Cortex®-M0 32-bit RISC core operating at up to 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 32 Kbytes of Flash memory and 6 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (one I2C, two SPIs/one I2S, one HDMI CEC and two USARTs), one USB Full-speed device (crystal-less), one CAN, one 12-bit ADC, four 16-bit timers, one 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.
The STM32F042x4/x6 microcontrollers operate in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
The STM32F042x4/x6 microcontrollers include devices in seven different packages ranging from 20 pins to 48 pins with a die form also available upon request. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included.
  • All features
    • Core: ARM®32-bit Cortex®-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
    • Memories
      • 16 to 32 Kbytes of Flash memory
      • 6 Kbytes of SRAM with HW parity
    • CRC calculation unit
    • Reset and power management
      • Digital and I/Os supply: VDD= 2 V to 3.6 V
      • Analog supply: VDDA= from VDDto 3.6 V
      • Selected I/Os: VDDIO2= 1.65 V to 3.6 V
      • Power-on/Power down reset (POR/PDR)
      • Programmable voltage detector (PVD)
      • Low power modes: Sleep, Stop, Standby
      • VBATsupply for RTC and backup registers
    • Clock management
      • 4 to 32 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
      • Internal 40 kHz RC oscillator
      • Internal 48 MHz oscillator with automatic trimming based on ext. synchronization
    • Up to 38 fast I/Os
      • All mappable on external interrupt vectors
      • Up to 24 I/Os with 5 V tolerant capability and 8 with independent supply VDDIO2
    • 5-channel DMA controller
    • One 12-bit, 1.0 μs ADC (up to 10 channels)
      • Conversion range: 0 to 3.6 V
      • Separate analog supply: 2.4 V to 3.6 V
    • Up to 14 capacitive sensing channels for touchkey, linear and rotary touch sensors
    • Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby
    • Nine timers
      • One 16-bit advanced-control timer for six channel PWM output
      • Independent and system watchdog timers
      • SysTick timer
    • Communication interfaces
      • One I2C interface supporting Fast Mode Plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink, SMBus/PMBus and wakeup
      • CAN interface
      • USB 2.0 full-speed interface, able to run from internal 48 MHz oscillator and with BCD and LPM support