STM32F103ZC
Active
Education Design Win
Mainstream Performance line, Arm Cortex-M3 MCU with 256 Kbytes of Flash memory, 72 MHz CPU, motor control, USB and CAN
概要
The STM32F103xC, STM32F103xD and STM32F103xE performance line family incorporates the high-performance ARM® Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a 72 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 512 Kbytes and SRAM up to 64 Kbytes), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. All devices offer three 12-bit ADCs, four general-purpose 16-bit timers plus two PWM timers, as well as standard and advanced communication interfaces: up to two I2Cs, three SPIs, two I2Ss, one SDIO, five USARTs, an USB and a CAN.
The STM32F103xC/D/E high-density performance line family operates in the –40 to +105 °C temperature range, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Core: ARM® 32-bit Cortex®-M3 CPU
      • 72 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
      • Single-cycle multiplication and hardware division
    • Memories
      • 256 to 512 Kbytes of Flash memory
      • up to 64 Kbytes of SRAM
      • LCD parallel interface, 8080/6800 modes
    • Clock, reset and supply management
      • 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
      • 4-to-16 MHz crystal oscillator
      • Internal 8 MHz factory-trimmed RC
      • Internal 40 kHz RC with calibration
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    • Low power
      • Sleep, Stop and Standby modes
      • VBAT supply for RTC and backup registers
    • 3 × 12-bit, 1 μs A/D converters (up to 21 channels)
      • Conversion range: 0 to 3.6 V
      • Triple-sample and hold capability
      • Temperature sensor
    • 2 × 12-bit D/A converters
    • DMA: 12-channel DMA controller
      • Supported peripherals: timers, ADCs, DAC, SDIO, I2Ss, SPIs, I2Cs and USARTs
    • Debug mode
      • Serial wire debug (SWD) & JTAG interfaces
      • Cortex®-M3 Embedded Trace Macrocell™
    • Up to 112 fast I/O ports
      • 51/80/112 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant