STM32F205VG
Active
Education Design Win
High-performance Arm Cortex-M3 MCU with 1 Mbyte of Flash memory, 120 MHz CPU, ART Accelerator
概要
The STM32F20x family is based on the high-performance Arm® Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 120 MHz. The family incorporates high-speed embedded memories (Flash memory up to 1 Mbyte, up to 128 Kbytes of system SRAM), up to 4 Kbytes of backup SRAM, and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, three AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
The devices also feature an adaptive real-time memory accelerator (ART Accelerator™) that allows to achieve a performance equivalent to 0 wait state program execution from Flash memory at a CPU frequency up to 120 MHz. This performance has been validated using the CoreMark® benchmark.
All devices offer three 12-bit ADCs, two DACs, a low-power RTC, twelve general-purpose 16-bit timers including two PWM timers for motor control, two general-purpose 32-bit timers. a true number random generator (RNG). They also feature standard and advanced communication interfaces. New advanced peripherals include an SDIO, an enhanced flexible static memory control (FSMC) interface (for devices offered in packages of 100 pins and more), and a camera interface for CMOS sensors. The devices also feature standard peripherals.
  • All features
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M3 CPU (120 MHz max) with Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution performance from Flash memory, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
    • Clock, reset and supply management
      • From 1.8 to 3.6 V application supply + I/Os
      • POR, PDR, PVD and BOR
      • 4 to 26 MHz crystal oscillator
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • Internal 32 kHz RC with calibration
    • Up to 17 timers
      • Up to twelve 16-bit and two 32-bit timers, up to 120 MHz, each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
    • Debug mode: Serial wire debug (SWD), JTAG, and Cortex®-M3 Embedded Trace Macrocell™
    • Up to 140 I/O ports with interrupt capability:
      • Up to 136 fast I/Os up to 60 MHz
      • Up to 138 5 V-tolerant I/Os
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32F205VG
Quality and Reliability
STM32F205VGT6
Active
LQFP 100 14x14x1.4 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F205VGT6TR
STM32F205VGT6V
NRND
STM32F205VGT6W
NRND
STM32F205VGT7
STM32F205VGT7TR
STM32F205VGT6
Package:
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Package
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Ecopack2
STM32F205VGT6TR
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Marketing Status
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Ecopack2
STM32F205VGT6V
LQFP 100 14x14x1.4 mm
LQFP 100 14x14x1.4 mm
STM32F205VGT6W
LQFP 100 14x14x1.4 mm
LQFP 100 14x14x1.4 mm
STM32F205VGT7
LQFP 100 14x14x1.4 mm
LQFP 100 14x14x1.4 mm
STM32F205VGT7TR
LQFP 100 14x14x1.4 mm
LQFP 100 14x14x1.4 mm