STM32F413ZG
Active
Education Design Win
High-performance access line, Arm Cortex-M4 core with DSP and FPU, 1 MByte of Flash memory, 100 MHz CPU, ART Accelerator, DFSDM
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32F413xG/H devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 100 MHz. Their Cortex®-M4 core features a floating-point unit (FPU) single precision which supports all Arm single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
      • 1.7 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/105/125 °C temperature range
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution from flash memory, frequency up to 100 MHz, memory protection unit, 125 DMIPS/ 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
    • Clock, reset and supply management
      • 1.7 to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR, PVD and BOR
      • 4-to-26 MHz crystal oscillator
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • Internal 32 kHz RC with calibration
    • Power consumption
      • Run: 112 µA/MHz (peripheral off)
      • Stop (Flash in Stop mode, fast wakeup time): 42 µA Typ.; 80 µA max @25 °C
      • Stop (Flash in Deep power down mode, slow wakeup time): 15 µA Typ.; 46 µA max @25 °C
      • Standby without RTC: 1.1 µA Typ.; 14.7 µA max at @85 °C
      • VBAT supply for RTC: 1 µA @25 °C
    • General-purpose DMA: 16-stream DMA
    • Up to 18 timers: up to twelve 16-bit timers, two 32-bit timers up to 100 MHz each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input, two watchdog timers (independent and window), one SysTick timer, and a low-power timer
      • Up to 109 fast I/Os up to 50 MHz
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32F413ZG
Quality and Reliability
STM32F413ZGJ3
Proposal
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm Industrial - 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F413ZGJ6
Active
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F413ZGJ6TR
STM32F413ZGT3
Proposal
LQFP 144 20x20x1.4 mm Industrial - 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F413ZGT6
LQFP 144 20x20x1.4 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F413ZGJ3
Package:
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
Package
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
RoHS Compliance Grade
STM32F413ZGJ6
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
RoHS Compliance Grade
Ecopack2
STM32F413ZGJ6TR
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
PDF XML
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
Ecopack2
STM32F413ZGT3
LQFP 144 20x20x1.4 mm
LQFP 144 20x20x1.4 mm
STM32F413ZGT6
LQFP 144 20x20x1.4 mm
PDF XML
LQFP 144 20x20x1.4 mm