STM32G041G6
Active
Education Design Win
Mainstream Arm Cortex-M0+ MCU with 64 Kbytes of Flash memory, 8 Kbytes RAM, 64 MHz CPU, 2x USART, timers, ADC, comm. I/F, AES256, 1.7-3.6V
Download datasheet
Product overview
概要
The STM32G041x6/x8 mainstream microcontrollers are based on high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at up to 64 MHz frequency. Offering a high level of integration, they are suitable for a wide range of applications in consumer, industrial and appliance domains and ready for the Internet of Things (IoT) solutions.
The devices embed AES hardware accelerator and true random-number generator (RNG).
The devices operate within ambient temperatures from -40 to 125°C and with supply voltages from 1.7 V to 3.6 V. Optimized dynamic consumption combined with a comprehensive set of power-saving modes, low-power timers and low-power UART, allows the design of low-power applications.
VBAT direct battery input allows keeping RTC and backup registers powered.
The devices come in packages with 8 to 48 pins.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ CPU, frequency up to 64 MHz
    • -40°C to 85°C/105°C/125°C operating temperature
    • Memories
      • Up to 64 Kbytes of flash memory with protection and securable area
      • 8 Kbytes of SRAM with HW parity check
    • CRC calculation unit
    • Reset and power management
      • Voltage range: 1.7 V to 3.6 V
      • Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
      • Programmable Brownout reset (BOR)
      • Programmable voltage detector (PVD)
      • Low-power modes:Sleep, Stop, Standby, Shutdown
      • VBAT supply for RTC and backup registers
    • Clock management
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator with calibration
      • Internal 16 MHz RC with PLL option (±1 %)
      • Internal 32 kHz RC oscillator (±5 %)
    • Up to 44 fast I/Os
      • All mappable on external interrupt vectors
      • Multiple 5 V-tolerant I/Os
    • 5-channel DMA controller with flexible mapping
    • 12-bit, 0.4 µs ADC (up to 16 ext. channels)
      • Up to 16-bit with hardware oversampling
      • Conversion range: 0 to 3.6V
    • 11 timers (one 128 MHz capable): 16-bit for advanced motor control, one 32-bit and four 16-bit general-purpose, two low-power 16-bit, two watchdogs, SysTick timer