STM32G0B1RC
概要
The STM32G0B1xB/C/xE mainstream microcontrollers are based on high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at up to 64 MHz frequency. Offering a high level of integration, they are suitable for a wide range of applications in consumer, industrial and appliance domains and ready for the Internet of Things (IoT) solutions.
The devices operate within ambient temperatures from -40 to 125°C and with supply voltages from 1.7 V to 3.6 V. Optimized dynamic consumption combined with a comprehensive set of power-saving modes, low-power timers and low-power UART, allows the design of low-power applications.
VBAT direct battery input allows keeping RTC and backup registers powered.
The devices come in packages with 32 to 100 pins.
  • All features
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ CPU, frequency up to 64 MHz
    • -40°C to 85°C/105°C/125°C operating temperature
    • Memories
      • 144 Kbytes of SRAM (128 Kbytes with HW parity check)
    • CRC calculation unit
    • Reset and power management
      • Voltage range: 1.7 V to 3.6 V
      • Separate I/O supply pin (1.6 V to 3.6 V)
      • Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
      • Programmable Brownout reset (BOR)
      • Programmable voltage detector (PVD)
      • Low-power modes:Sleep, Stop, Standby, Shutdown
      • VBAT supply for RTC and backup registers
    • Clock management
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator with calibration
      • Internal 16 MHz RC with PLL option (±1 %)
      • Internal 32 kHz RC oscillator (±5 %)
    • Up to 94 fast I/Os
      • All mappable on external interrupt vectors
      • Multiple 5 V-tolerant I/Os
    • 12-channel DMA controller with flexible mapping
    • 12-bit, 0.4 µs ADC (up to 16 ext. channels)
      • Up to 16-bit with hardware oversampling
      • Conversion range: 0 to 3.6V
    • Two 12-bit DACs, low-power sample-and-hold
    • Three fast low-power analog comparators, with programmable input and output, rail-to-rail
    • 15 timers (two 128 MHz capable): 16-bit for advanced motor control, one 32-bit and six 16-bit general-purpose, two basic 16-bit, two low-power 16-bit, two watchdogs, SysTick timer