STM32G0C1CE
概要
The STM32G0C1xC/xE mainstream microcontrollers are based on high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at up to 64 MHz frequency. Offering a high level of integration, they are suitable for a wide range of applications in consumer, industrial and appliance domains and ready for the Internet of Things (IoT) solutions.
The devices embed AES hardware accelerator and true random number generator (RNG).
The devices operate within ambient temperatures from -40 to 125°C and with supply voltages from 1.7 V to 3.6 V. Optimized dynamic consumption combined with a comprehensive set of power-saving modes, low-power timers and low-power UART, allows the design of low-power applications.
VBAT direct battery input allows keeping RTC and backup registers powered.
The devices come in packages with 32 to 100 pins.
  • All features
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ CPU, frequency up to 64 MHz
    • -40°C to 85°C/105°C/125°C operating temperature
    • Memories
      • 144 Kbytes of SRAM (128 Kbytes with HW parity check)
    • CRC calculation unit
    • Reset and power management
      • Voltage range: 1.7 V to 3.6 V
      • Separate I/O supply pin (1.6 V to 3.6 V)
      • Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
      • Programmable Brownout reset (BOR)
      • Programmable voltage detector (PVD)
      • Low-power modes:Sleep, Stop, Standby, Shutdown
      • VBAT supply for RTC and backup registers
    • Clock management
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator with calibration
      • Internal 16 MHz RC with PLL option (±1 %)
      • Internal 32 kHz RC oscillator (±5 %)
    • Up to 94 fast I/Os
      • All mappable on external interrupt vectors
      • Multiple 5 V-tolerant I/Os
    • 12-channel DMA controller with flexible mapping
    • 12-bit, 0.4 µs ADC (up to 16 ext. channels)
      • Up to 16-bit with hardware oversampling
      • Conversion range: 0 to 3.6V
    • Two 12-bit DACs, low-power sample-and-hold
    • Three fast low-power analog comparators, with programmable input and output, rail-to-rail
    • 15 timers (two 128 MHz capable): 16-bit for advanced motor control, one 32-bit and six 16-bit general-purpose, two basic 16-bit, two low-power 16-bit, two watchdogs, SysTick timer