STM32H7A3LG
Active
Education Design Win
High-performance and DSP with DP-FPU, Arm Cortex-M7 MCU with 1MBytes of Flash memory, 1376 KB SRAM, 280 MHz CPU, L1 cache, graphic accelerations, external memory interfaces, SMPS and large set of peripherals
概要
STM32H7A3xI/G devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M7 32-bit RISC core operating at up to 280 MHz. The Cortex® -M7 core features a floating point unit (FPU) which supports Arm® double-precision (IEEE 754 compliant) and single-precision data-processing instructions and data types. STM32H7A3xI/G devices support a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) to enhance application security.
  • All features
    • Core
      • 32-bit Arm® Cortex®-M7 core with double-precision FPU and L1 cache: 16 Kbytes of data and 16 Kbytes of instruction cache allowing to fill one cache line in a single access from the 128-bit embedded Flash memory; frequency up to 280 MHz, MPU, 599 DMIPS/ 2.14 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
    • Memories
      • Up to 2 Mbytes of Flash memory with read while write support, plus 1 Kbyte of OTP
      • 2x Octo-SPI memory interfaces with on-the-fly decryption, I/O multiplexing and support for serial PSRAM/NOR, Hyper RAM/Flash frame formats, running up to 140 MHz in SRD mode and up to 110 MHz in DTR mode
      • Flexible external memory controller with up to 32-bit data bus:
        • SRAM, PSRAM, NOR Flash memory clocked up to 125 MHz in Synchronous mode
        • Fast I/Os capable of up to 133 MHz
        • Up to 164 5 V-tolerant I/Os
    • Clock management
      • Internal oscillators: 64 MHz HSI, 48 MHz RC, 4 MHz CSI, 32 kHz LSI
      • External oscillators: 4-50 MHz HSE, 32.768 kHz LSE
      • 1.62 to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR, PVD and BOR
      • Dedicated USB power embedding a 3.3 V internal regulator to supply the internal PHYs
      • Backup regulator (~0.9 V)
      • 6× SPIs, including 4 with muxed full-duplex I2S audio class accuracy via internal audio PLL or external clock and 1 x SPI/I2S in LP domain (up to 125 MHz)
      • MDIO Slave interface
      • 2× SD/SDIO/MMC interfaces (up to 133 MHz)
      • HDMI-CEC
      • 8- to 14-bit camera interface up to 80 MHz
      • 2× ultra-low-power comparators
      • 2× operational amplifiers (8 MHz bandwidth)
    • Up to 19 timers and 2 watchdogs
      • 2× 32-bit timers with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input (up to 280 MHz)
      • 2× 16-bit advanced motor control timers (up to 280 MHz)
      • 10× 16-bit general-purpose timers (up to 280 MHz)
      • 3× 16-bit low-power timers (up to 280 MHz)
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32H7A3LG
Quality and Reliability
STM32H7A3LGH6Q
Active
TFBGA 225 13x13x1.2 P 0.8 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32H7A3LGH6Q
Package:
TFBGA 225 13x13x1.2 P 0.8 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
TFBGA 225 13x13x1.2 P 0.8 mm