STM32H7A3QI
Active
Education Design Win
High-performance and DSP with DP-FPU, Arm Cortex-M7 MCU with 2MBytes of Flash memory, 1376 KB SRAM, 280 MHz CPU, L1 cache, graphic accelerations, external memory interfaces, SMPS and large set of peripherals
Download datasheet
Product overview
概要
STM32H7A3xI/G devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M7 32-bit RISC core operating at up to 280 MHz. The Cortex® -M7 core features a floating point unit (FPU) which supports Arm® double-precision (IEEE 754 compliant) and single-precision data-processing instructions and data types. STM32H7A3xI/G devices support a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) to enhance application security.
  • All features
    • Core
      • 32-bit Arm® Cortex®-M7 core with double-precision FPU and L1 cache: 16 Kbytes of data and 16 Kbytes of instruction cache allowing to fill one cache line in a single access from the 128-bit embedded Flash memory; frequency up to 280 MHz, MPU, 599 DMIPS/ 2.14 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
    • Memories
      • Up to 2 Mbytes of Flash memory with read while write support, plus 1 Kbyte of OTP
      • 2x Octo-SPI memory interfaces with on-the-fly decryption, I/O multiplexing and support for serial PSRAM/NOR, Hyper RAM/Flash frame formats, running up to 140 MHz in SRD mode and up to 110 MHz in DTR mode
      • Flexible external memory controller with up to 32-bit data bus:
        • SRAM, PSRAM, NOR Flash memory clocked up to 125 MHz in Synchronous mode
        • Fast I/Os capable of up to 133 MHz
        • Up to 164 5 V-tolerant I/Os
    • Clock management
      • Internal oscillators: 64 MHz HSI, 48 MHz RC, 4 MHz CSI, 32 kHz LSI
      • External oscillators: 4-50 MHz HSE, 32.768 kHz LSE
      • 1.62 to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR, PVD and BOR
      • Dedicated USB power embedding a 3.3 V internal regulator to supply the internal PHYs
      • Backup regulator (~0.9 V)
      • 6× SPIs, including 4 with muxed full-duplex I2S audio class accuracy via internal audio PLL or external clock and 1 x SPI/I2S in LP domain (up to 125 MHz)
      • MDIO Slave interface
      • 2× SD/SDIO/MMC interfaces (up to 133 MHz)
      • HDMI-CEC
      • 8- to 14-bit camera interface up to 80 MHz
      • 2× ultra-low-power comparators
      • 2× operational amplifiers (8 MHz bandwidth)
    • Up to 19 timers and 2 watchdogs
      • 2× 32-bit timers with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input (up to 280 MHz)
      • 2× 16-bit advanced motor control timers (up to 280 MHz)
      • 10× 16-bit general-purpose timers (up to 280 MHz)
      • 3× 16-bit low-power timers (up to 280 MHz)
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32H7A3QI
Quality and Reliability
STM32H7A3QIY6QTR
Active
WLCSP 132 4.6x4.4x0.6 P 0.35 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32H7A3QIY6QTR
Package:
WLCSP 132 4.6x4.4x0.6 P 0.35 mm
Package