STM32L010R8
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power value line Arm Cortex-M0+ MCU with 64-Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU
Download datasheet Order Direct
Product overview
  • All features
    • Ultra-low-power platform
      • 1.8 V to 3.6 V power supply
      • –40 to 85 °C temperature range
      • 0.27 µA Standby mode (2 wakeup pins)
      • 0.4 µA Stop mode (16 wakeup lines)
      • 0.8 µA Stop mode + RTC + 8-Kbyte RAM retention
      • Down to 88 µA/MHz in Run mode
      • 5 µs wakeup time (from Flash memory)
      • 41 µA 12-bit ADC conversion at 10 ksps
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+
      • From 32 kHz to 32 MHz
      • 0.95 DMIPS/MHz
    • Reset and supply management
      • Ultra-low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
      • Ultra-low-power POR/PDR
    • Clock sources
      • 0 to 32 MHz external clock
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High-speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
      • Internal low-power 37 kHz RC
      • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
      • PLL for CPU clock
    • Pre-programmed bootloader
      • USART, SPI supported
    • Development support
      • Serial wire debug supported
    • Up to 51 fast I/Os (45 I/Os 5-Volt tolerant)
    • Memories
      • 64-Kbyte Flash memory
      • 8-Kbyte RAM
      • 256 bytes of data EEPROM
      • 20-byte backup register
      • Sector protection against R/W operation
    • Analog peripherals
      • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 16 channels (down to 1.8 V)
    • 7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART and timers
    • 4x peripherals communication interface
    • 1x USART (ISO7816), 1x LPUART (low power)
    • 1x SPI 16 Mbit/s
    • 1x I2C (SMBus/PMBus)
    • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    • All packages are ECOPACK2 compliant.
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L010R8
Quality and Reliability
STM32L010R8T6
Active
LQFP 64 10x10x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L010R8T6TR
STM32L010R8T6
Package:
LQFP 64 10x10x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
LQFP 64 10x10x1.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L010R8T6TR
LQFP 64 10x10x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
LQFP 64 10x10x1.4 mm