STM32L011K4
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 16-Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The access line ultra-low-power STM32L011xx family incorporates the high-performance ARM® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 16 Kbytes of Flash program memory, 512 bytes of data EEPROM and 2 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L011xx devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Ultra-low-power platform
      • 1.65 V to 3.6 V power supply
      • -40 to 125 °C temperature range
      • 0.23 μA Standby mode (2 wakeup pins)
      • 0.34 μA Stop mode (16 wakeup lines)
      • 0.67 μA Stop mode + RTC + 2 KB RAM retention
      • Down to 79 μA/MHz in Run mode
      • 5 μs wakeup time (from Flash memory)
      • 1 μA 12-bit ADC conversion at 10 ksps
    • Core: ARM® 32-bit Cortex®-M0+
      • Up to 32 MHz max.
      • 0.95 DMIPS/MHz
      • Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
      • Ultralow power POR/PDR
      • Programmable voltage detector (PVD)
    • Clock sources
      • 0 to 32 MHz external clock
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
      • Internal low-power 37 kHz RC
      • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
      • PLL for CPU clock
    • Pre-programmed bootloader
      • USART, SPI supported
    • Development support
      • Serial wire debug supported
    • Up to 38 fast I/Os (31 I/Os 5V tolerant)
    • Memories
      • Up to 16 KB Flash memory with ECC
      • 2 KB RAM
      • 512 B of data EEPROM with ECC
      • 20-byte backup register
      • Sector protection against R/W operation
    • Rich Analog peripherals
      • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 10 channels (down to 1.65 V)
      • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.8 V)
    • 7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, Timers
    • 5x peripherals communication interface
    • 1x USART (ISO 7816, IrDA), 1x UART (low power)
    • 1x SPI 16 Mbits/s
    • 1x I2C (SMBus/PMBus)
    • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    • All packages are ECOPACK®2
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L011K4
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L011K4T6
Active
LQFP 32 7x7x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L011K4T6D
STM32L011K4T6TR
STM32L011K4T7
Proposal
LQFP 32 7x7x1.4 mm - Industrial - 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L011K4U3
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L011K4U3TR
STM32L011K4U6
STM32L011K4U6TR
STM32L011K4U7
Proposal
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm - Industrial - 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L011K4T6
Package:
LQFP 32 7x7x1.4 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
Package
LQFP 32 7x7x1.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L011K4T6D
LQFP 32 7x7x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
LQFP 32 7x7x1.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L011K4T6TR
LQFP 32 7x7x1.4 mm
PDF XML
LQFP 32 7x7x1.4 mm
STM32L011K4T7
LQFP 32 7x7x1.4 mm
LQFP 32 7x7x1.4 mm
STM32L011K4U3
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm
STM32L011K4U3TR
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm
STM32L011K4U6
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm
STM32L011K4U6TR
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm
STM32L011K4U7
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm