STM32L072CZ
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 192-Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU, USB
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The ultra-low-power STM32L072xx microcontrollers incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB 2.0 crystal-less) with the high-performance Arm Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (up to 192 Kbytes of Flash program memory, 6 Kbytes of data EEPROM and 20 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L072xx devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Ultra-low-power platform
      • 1.65 V to 3.6 V power supply
      • -40 to 125 °C temperature range
      • 0.29 µA Standby mode (3 wakeup pins)
      • 0.43 µA Stop mode (16 wakeup lines)
      • 0.86 µA Stop mode + RTC + 20-Kbyte RAM retention
      • Down to 93 µA/MHz in Run mode
      • 5 µs wakeup time (from Flash memory)
      • 41 µA 12-bit ADC conversion at 10 ksps
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ with MPU
      • From 32 kHz up to 32 MHz max.
      • 0.95 DMIPS/MHz
    • Memories
      • Up to 192-Kbyte Flash memory with ECC(2 banks with read-while-write capability)
      • 20 -Kbyte RAM
      • 6 Kbytes of data EEPROM with ECC
      • 20-byte backup register
      • Sector protection against R/W operation
    • Up to 84 fast I/Os (78 I/Os 5V tolerant)
    • Reset and supply management
      • Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
      • Ultra-low-power POR/PDR
      • Programmable voltage detector (PVD)
    • Clock sources
      • 1 to 25 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
      • Internal low-power 37 kHz RC
      • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
      • Internal self calibration of 48 MHz RC for USB
      • PLL for CPU clock
    • Pre-programmed bootloader
      • USB, USART supported
    • Development support
      • Serial wire debug supported
    • Rich Analog peripherals
      • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 16 channels (down to 1.65 V)
      • 2 x 12-bit channel DACs with output buffers (down to 1.8 V)
      • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.65 V)
    • Up to 24 capacitive sensing channels supporting touchkey, linear and rotary touch sensors
    • 7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, DAC, Timers
    • 11x peripheral communication interfaces
      • 1x USB 2.0 crystal-less, battery charging detection and LPM
      • 4x USART (2 with ISO 7816, IrDA), 1x UART (low power)
      • Up to 6x SPI 16 Mbits/s
      • 3x I2C (2 with SMBus/PMBus)
    • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    • True RNG and firewall protection
    • All packages are ECOPACK2
回路ダイアグラム
More from the product line
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L072CZ
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L072CZT6
Active
LQFP 48 7x7x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L072CZT6TR
STM32L072CZT7
STM32L072CZT7TR
STM32L072CZU6
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L072CZU6TR
STM32L072CZY3TR
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L072CZY6DTR
STM32L072CZY6TR
STM32L072CZT6
Package:
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
LQFP 48 7x7x1.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L072CZT6TR
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
LQFP 48 7x7x1.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L072CZT7
LQFP 48 7x7x1.4 mm
LQFP 48 7x7x1.4 mm
STM32L072CZT7TR
LQFP 48 7x7x1.4 mm
LQFP 48 7x7x1.4 mm
STM32L072CZU6
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
STM32L072CZU6TR
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
STM32L072CZY3TR
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm
STM32L072CZY6DTR
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm
STM32L072CZY6TR
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm
WLCSP 49 3.3x3.3x0.6 P 0.4 mm