STM32L412TB
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 128 Kbytes of Flash memory, USB
概要
The STM32L412xx devices are ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
In addition, up to 12 capacitive sensing channels are available.
The STM32L412xx operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V VDD power supply when using internal LDO regulator and a 1.00 to 1.32V VDD12 power supply when using external SMPS supply. A comprehensive set of power-saving modes makes possible the design of low-power applications.
The STM32L412xx family offers six packages from 32 to 64-pin packages.
  • All features
    • Ultra-low-power with FlexPowerControl
      • 1.71 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/125 °C temperature range
      • 300 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
      • 16 nA Shutdown mode (4 wakeup pins)
      • 32 nA Standby mode (4 wakeup pins)
      • 245 nA Standby mode with RTC
      • 0.7 µA Stop 2 mode, 0.95 µA with RTC
      • 79 µA/MHz run mode (LDO Mode)
      • 28 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
      • Batch acquisition mode (BAM)
      • 4 µs wakeup from Stop mode
      • Brown out reset (BOR)
      • Interconnect matrix
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
    • Performance benchmark
      • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
      • 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
    • Energy benchmark
      • 442 ULPMark-CP®
      • 165 ULPMark-PP®
    • Clock Sources
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
      • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
      • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
      • Internal 48 MHz with clock recovery
      • PLL for system clock
    • Up to 52 fast I/Os, most 5 V-tolerant
    • RTC with HW calendar, alarms and calibration
    • Up to 12 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
    • Memories
      • 128 KB single bank Flash, proprietary code readout protection
      • 40 KB of SRAM including 8 KB with hardware parity check
      • Quad SPI memory interface with XIP capability
    • Rich analog peripherals (independent supply)
      • 2x 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 µA/Msps
      • 2x operational amplifiers with built-in PGA
      • 1x ultra-low-power comparator
      • Accurate 2.5 V or 2.048 V reference voltage buffered output
    • 12x communication interfaces
      • USB 2.0 full-speed crystal less solution with LPM and BCD
      • 3x I2C FM+(1 Mbit/s), SMBus/PMBus
      • 3x USARTs (ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
      • 1x LPUART (Stop 2 wake-up)
      • 2x SPIs (and 1x Quad SPI)
      • IRTIM (Infrared interface)
    • 14-channel DMA controller
    • True random number generator
    • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    • Development support: serial wire debug (SWD), JTAG, Embedded Trace Macrocell™
    • All packages are ECOPACK2 compliant
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L412TB
Quality and Reliability
STM32L412TBY3TR
Active
WLCSP 36 2.6x3.1x0.6 P 0.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L412TBY6PTR
STM32L412TBY6TR
STM32L412TBY3TR
Package:
WLCSP 36 2.6x3.1x0.6 P 0.4 mm
Package
WLCSP 36 2.6x3.1x0.6 P 0.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L412TBY6PTR
WLCSP 36 2.6x3.1x0.6 P 0.4 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
WLCSP 36 2.6x3.1x0.6 P 0.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L412TBY6TR
WLCSP 36 2.6x3.1x0.6 P 0.4 mm
WLCSP 36 2.6x3.1x0.6 P 0.4 mm