STM32L422KB
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 128 Kbytes of of Flash memory memory, USB
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32L422xx devices are ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
In addition, up to 12 capacitive sensing channels are available.
The STM32L422xx devices embed an AES hardware accelerator.
The STM32L422xx operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V VDD power supply. A comprehensive set of power-saving modes makes possible the design of low-power applications.
The STM32L422xx family offers six packages from 32 to 64-pin packages.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
      • Ultra-low-power with FlexPowerControl
        • 1.71 V to 3.6 V power supply
        • -40 °C to 85/125 °C temperature range
        • 300 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
        • 16 nA Shutdown mode (4 wakeup pins)
        • 32 nA Standby mode (4 wakeup pins)
        • 245 nA Standby mode with RTC
        • 0.7 µA Stop 2 mode, 0.95 µA with RTC
        • 79 µA/MHz run mode (LDO Mode)
        • Batch acquisition mode (BAM)
        • 4 µs wakeup from Stop mode
        • Brown out reset (BOR)
        • Interconnect matrix
      • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
      • Performance benchmark
        • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
        • 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
      • Energy benchmark
        • 442 ULPMark-CP®
        • 165 ULPMark-PP®
      • Clock Sources
        • 4 to 48 MHz crystal oscillator
        • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
        • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
        • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
        • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
        • Internal 48 MHz with clock recovery
        • PLL for system clock
      • Up to 52 fast I/Os, most 5 V-tolerant
      • RTC with HW calendar, alarms and calibration
      • Up to 12 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
      • Memories
        • 128 KB single bank flash, proprietary code readout protection
        • 40 KB of SRAM including 8 KB with hardware parity check
        • Quad SPI memory interface with XIP capability
      • Rich analog peripherals (independent supply)
        • 2x 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 µA/Msps
        • 1x operational amplifier with built-in PGA
        • 1x ultra-low-power comparator
      • AES: 128/256-bit key encryption hardware accelerator
      • 12x communication interfaces
        • USB 2.0 full-speed crystal less solution with LPM and BCD
        • 3x I2C FM+(1 Mbit/s), SMBus/PMBus
        • 3x USARTs (ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
        • 1x LPUART (Stop 2 wake-up)
        • 2x SPIs (and 1x Quad SPI)
        • IRTIM (Infrared interface)
      • 14-channel DMA controller
      • True random number generator
      • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
      • Development support: serial wire debug (SWD), JTAG, Embedded Trace Macrocell™
      • All packages are ECOPACK2 compliant
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L422KB
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L422KBT6
Active
LQFP 32 7x7x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L422KBU6
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L422KBT6
Package:
LQFP 32 7x7x1.4 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
Package
LQFP 32 7x7x1.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L422KBU6
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
UFQFPN 32 5x5x0.55 mm