STM32L433RB
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 128 Kbytes of Flash memory, USB FS, LCD
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32L433xx devices are ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
The STM32L433xx operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction), -40 to +105 °C (+125 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V VDD power supply when using internal LDO regulator and a 1.05 to 1.32V VDD12 power supply when using external SMPS supply. A comprehensive set of power-saving modes makes possible the design of low-power applications.
Some independent power supplies are supported: analog independent supply input for ADC, DAC, OPAMP and comparators, and 3.3 V dedicated supply input for USB. A VBAT input makes it possible to backup the RTC and backup registers. Dedicated VDD12 power supplies can be used to bypass the internal LDO regulator when connected to an external SMPS.
The STM32L433xx family offers eight packages from 48 to 100-pin packages.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
      • Ultra-low-power with FlexPowerControl
        • 1.71 V to 3.6 V power supply
        • -40 °C to 85/105/125 °C temperature range
        • 200 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
        • 8 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
        • 28 nA Standby mode (5 wakeup pins)
        • 280 nA Standby mode with RTC
        • 1.0 µA Stop 2 mode, 1.28 µA with RTC
        • 84 µA/MHz run mode (LDO Mode)
        • 36 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
        • Batch acquisition mode (BAM)
        • 4 µs wakeup from Stop mode
        • Brown out reset (BOR)
        • Interconnect matrix
      • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
      • Performance benchmark
        • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
        • 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
      • Energy benchmark
        • 347 ULPMark™ CP score
        • 121 ULPMark™ PP score
      • Clock Sources
        • 4 to 48 MHz crystal oscillator
        • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
        • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
        • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
        • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
        • Internal 48 MHz with clock recovery
        • 2 PLLs for system clock, USB, audio, ADC
      • Up to 83 fast I/Os, most 5 V-tolerant
      • RTC with HW calendar, alarms and calibration
      • LCD 8× 40 or 4× 44 with step-up converter
      • Up to 21 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
      • Memories
        • Up to 256 KB single bank flash, proprietary code readout protection
        • 64 KB of SRAM including 16 KB with hardware parity check
        • Quad SPI memory interface
      • Rich analog peripherals (independent supply)
        • 1x 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 µA/Msps
        • 2x 12-bit DAC output channels, low-power sample and hold
        • 1x operational amplifier with built-in PGA
        • 2x ultra-low-power comparators
      • 17x communication interfaces
        • USB 2.0 full-speed crystal less solution with LPM and BCD
        • 1x SAI (serial audio interface)
        • 3x I2C FM+(1 Mbit/s), SMBus/PMBus
        • 4x USARTs (ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
        • 1x LPUART (Stop 2 wake-up)
        • 3x SPIs (and 1x Quad SPI)
        • CAN (2.0B Active) and SDMMC interface
        • SWPMI single wire protocol master I/F
        • IRTIM (Infrared interface)
      • 14-channel DMA controller
      • True random number generator
      • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
      • Development support: serial wire debug (SWD), JTAG, Embedded Trace Macrocell™
      • All packages are ECOPACK2 compliant
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L433RB
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L433RBI6
Active
UFBGA 64 5x5x0.6 P 0.5 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L433RBT6
LQFP 64 10x10x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L433RBY6TR
WLCSP 64 3.2x3.2x0.6 P 0.35 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L433RBI6
Package:
UFBGA 64 5x5x0.6 P 0.5 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
UFBGA 64 5x5x0.6 P 0.5 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L433RBT6
LQFP 64 10x10x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
LQFP 64 10x10x1.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L433RBY6TR
WLCSP 64 3.2x3.2x0.6 P 0.35 mm
WLCSP 64 3.2x3.2x0.6 P 0.35 mm