STM32L452VC
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 256 kbytes of Flash memory, USB Device, DFSDM
概要
The STM32L452xx devices are ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
In addition, up to 21 capacitive sensing channels are available.
The STM32L452xx operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V VDD power supply when using internal LDO regulator and a 1.05 to 1.32V VDD12 power supply when using external SMPS supply. A comprehensive set of power-saving modes makes possible the design of low-power applications.
      • 1.71 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/125 °C temperature range
      • 84 µA/MHz run mode (LDO Mode)
      • 36 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
      • Interconnect matrix
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
    • Performance benchmark
      • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
      • 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
    • Clock Sources
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
      • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
      • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
      • Internal 48 MHz with clock recovery
      • 2 PLLs for system clock, audio, ADC
    • Up to 83 fast I/Os, most 5 V-tolerant
      • 2x ultra-low-power comparators
      • Accurate 2.5 V or 2.048 V reference voltage buffered output
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L452VC
Quality and Reliability
STM32L452VCI6
Active
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L452VCT6
LQFP 100 14x14x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L452VCI6
Package:
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
Package
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
Industrial
STM32L452VCT6
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Marketing Status
LQFP 100 14x14x1.4 mm