STM32L452VE
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 512 kbytes of Flash memory, USB Device, DFSDM
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32L452xx devices are ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
In addition, up to 21 capacitive sensing channels are available.
The STM32L452xx operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V VDD power supply when using internal LDO regulator and a 1.05 to 1.32V VDD12 power supply when using external SMPS supply. A comprehensive set of power-saving modes makes possible the design of low-power applications.
The STM32L452xx family offers seven packages from 48 to 100-pin packages.
  • All features
    • Ultra-low-power with FlexPowerControl
      • 1.71 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/125 °C temperature range
      • 145 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
      • 22 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
      • 106 nA Standby mode (5 wakeup pins)
      • 375 nA Standby mode with RTC
      • 2.05 µA Stop 2 mode, 2.40 µA with RTC
      • 84 µA/MHz run mode (LDO Mode)
      • 36 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
      • Batch acquisition mode (BAM)
      • 4 µs wakeup from Stop mode
      • Brown out reset (BOR)
      • Interconnect matrix
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
    • Performance benchmark
      • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
      • 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
    • Energy benchmark
      • 335 ULPMark™ CP score
      • 104 ULPMark™ PP score
    • Clock Sources
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
      • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
      • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
      • Internal 48 MHz with clock recovery
      • 2 PLLs for system clock, audio, ADC
    • Up to 83 fast I/Os, most 5 V-tolerant
    • RTC with HW calendar, alarms and calibration
    • Up to 21 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
    • Memories
      • Up to 512 KB single bank Flash, proprietary code readout protection
      • 160 KB of SRAM including 32 KB with hardware parity check
      • Quad SPI memory interface
    • Rich analog peripherals (independent supply)
      • 1x 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 µA/Msps
      • 1x 12-bit DAC output channels, low-power sample and hold
      • 1x operational amplifier with built-in PGA
      • 2x ultra-low-power comparators
      • Accurate 2.5 V or 2.048 V reference voltage buffered output
    • 17x communication interfaces
      • USB 2.0 full-speed crystal less solution with LPM and BCD
      • 1x SAI (serial audio interface)
      • 4x I2C FM+(1 Mbit/s), SMBus/PMBus
      • 3x USARTs (ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
      • 1x UART (LIN, IrDA, modem)
      • 1x LPUART (Stop 2 wake-up)
      • 3x SPIs (and 1x Quad SPI)
      • CAN (2.0B Active) and SDMMC interface
      • IRTIM (Infrared interface)
    • 14-channel DMA controller
    • True random number generator
    • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    • Development support: serial wire debug (SWD), JTAG, Embedded Trace Macrocell™
    • All packages are ECOPACK2® compliant
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L452VE
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L452VEI3
Active
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L452VEI3TR
STM32L452VEI6
STM32L452VEI6TR
STM32L452VET3
LQFP 100 14x14x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L452VET6
STM32L452VEI3
Package:
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L452VEI3TR
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L452VEI6
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
STM32L452VEI6TR
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
STM32L452VET3
LQFP 100 14x14x1.4 mm
LQFP 100 14x14x1.4 mm
STM32L452VET6
LQFP 100 14x14x1.4 mm
LQFP 100 14x14x1.4 mm