STM32L462CE
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 512 kbytes of Flash memory, USB Device, AES-256, DFSDM
概要
The STM32L462xx devices are ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
In addition, up to 21 capacitive sensing channels are available.
The STM32L462xx devices embed an AES hardware accelerator.
The STM32L462xx operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes makes possible the design of low-power applications.
The STM32L462xx family offers seven packages from 48 to 100-pin packages.
  • All features
    • Ultra-low-power with FlexPowerControl
      • 1.71 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/125 °C temperature range
      • 84 µA/MHz run mode
      • Interconnect matrix
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
    • Performance benchmark
      • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
      • 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
    • Clock Sources
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
      • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
      • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
      • Internal 48 MHz with clock recovery
      • 2 PLLs for system clock, audio, ADC
    • Up to 83 fast I/Os, most 5 V-tolerant
    • Memories
      • 512 KB single bank Flash, proprietary code readout protection
      • 2x ultra-low-power comparators
      • Accurate 2.5 V or 2.048 V reference voltage buffered output
    • AES: 128/256-bit key encryption hardware accelerator
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L462CE
Quality and Reliability
STM32L462CET6
Active
LQFP 48 7x7x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L462CET6P
Preview
LQFP 48 7x7x1.4 mm External Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L462CEU3
Proposal
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm - Industrial - 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L462CEU6
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L462CEU6F
Evaluation
STM32L462CEU6TR
STM32L462CET6
Package:
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Package
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Industrial
STM32L462CET6P
LQFP 48 7x7x1.4 mm
Marketing Status
Preview
LQFP 48 7x7x1.4 mm
SMPS
External
Grade
Industrial
STM32L462CEU3
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
Proposal
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
STM32L462CEU6
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
PDF XML
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
STM32L462CEU6F
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
Evaluation
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
STM32L462CEU6TR
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm