STM32L462VE
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 512 kbytes of Flash memory, USB Device, AES-256, DFSDM
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32L462xx devices are ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
In addition, up to 21 capacitive sensing channels are available.
The STM32L462xx devices embed an AES hardware accelerator.
The STM32L462xx operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes makes possible the design of low-power applications.
The STM32L462xx family offers seven packages from 48 to 100-pin packages.
  • All features
    • Ultra-low-power with FlexPowerControl
      • 1.71 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/125 °C temperature range
      • 145 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
      • 22 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
      • 106 nA Standby mode (5 wakeup pins)
      • 375 nA Standby mode with RTC
      • 2.05 µA Stop 2 mode, 2.40 µA with RTC
      • 84 µA/MHz run mode
      • Batch acquisition mode (BAM)
      • 4 µs wakeup from Stop mode
      • Brown out reset (BOR)
      • Interconnect matrix
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
    • Performance benchmark
      • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
      • 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
    • Energy benchmark
      • 335 ULPMark™ CP score
      • 104 ULPMark™ PP score
    • Clock Sources
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
      • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
      • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
      • Internal 48 MHz with clock recovery
      • 2 PLLs for system clock, audio, ADC
    • Up to 83 fast I/Os, most 5 V-tolerant
    • RTC with HW calendar, alarms and calibration
    • Up to 21 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
    • Memories
      • 512 KB single bank Flash, proprietary code readout protection
      • 160 KB of SRAM including 32 KB with hardware parity check
      • Quad SPI memory interface
    • Rich analog peripherals (independent supply)
      • 1x 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 µA/Msps
      • 1x 12-bit DAC output channels, low-power sample and hold
      • 1x operational amplifier with built-in PGA
      • 2x ultra-low-power comparators
      • Accurate 2.5 V or 2.048 V reference voltage buffered output
    • AES: 128/256-bit key encryption hardware accelerator
    • 17x communication interfaces
      • USB 2.0 full-speed crystal less solution with LPM and BCD
      • 1x SAI (serial audio interface)
      • 4x I2C FM+(1 Mbit/s), SMBus/PMBus
      • 3x USARTs (ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
      • 1x UART (LIN, IrDA, modem)
      • 1x LPUART (Stop 2 wake-up)
      • 3x SPIs (and 1x Quad SPI)
      • CAN (2.0B Active) and SDMMC interface
      • IRTIM (Infrared interface)
    • 14-channel DMA controller
    • True random number generator
    • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    • Development support: serial wire debug (SWD), JTAG, Embedded Trace Macrocell™
    • All packages are ECOPACK2® compliant
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L462VE
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L462VEI6
Active
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L462VEI6TR
STM32L462VET6
LQFP 100 14x14x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L462VET6TR
STM32L462VEI6
Package:
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L462VEI6TR
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L462VET6
LQFP 100 14x14x1.4 mm
LQFP 100 14x14x1.4 mm
STM32L462VET6TR
LQFP 100 14x14x1.4 mm
LQFP 100 14x14x1.4 mm