STM32L475RE
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 512 Kbytes of Flash memory, USB OTG, DFSDM
概要
The STM32L475xx devices are the ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance ARM® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision which supports all ARM single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
The STM32L475xx devices embed high-speed memories (Flash memory up to 1 Mbyte, up to 128 Kbyte of SRAM), a flexible external memory controller (FSMC) for static memories (for devices with 100 pins package), a Quad SPI flash memories interface (available on all packages) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
In addition, up to 21 capacitive sensing channels are available.
They also feature standard and advanced communication interfaces.
  • All features
    • Ultra-low-power with FlexPowerControl
      • 1.71 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/105/125 °C temperature range
      • 300 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
      • 30 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
      • 120 nA Standby mode (5 wakeup pins)
      • 420 nA Standby mode with RTC
      • 1.1 μA Stop 2 mode, 1.4 μA Stop 2 with RTC
      • 100 μA/MHz run mode
      • Batch acquisition mode (BAM)
      • 4 μs wakeup from Stop mode
      • Brown out reset (BOR) in all modes except shutdown
      • Interconnect matrix
    • Core: ARM® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS/1.25DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
    • Clock Sources
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
      • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
      • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
      • 3 PLLs for system clock, USB, audio, ADC
    • RTC with HW calendar, alarms and calibration
    • Up to 21 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
    • Up to 114 fast I/Os, most 5 V-tolerant, up to 14 I/Os with independent supply down to 1.08 V
    • Memories
      • Up to 1 MB Flash, 2 banks read-while-write, proprietary code readout protection
      • Up to 128 KB of SRAM including 32 KB with hardware parity check
      • External memory interface for static memories supporting SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
      • Quad SPI memory interface
    • 4x digital filters for sigma delta modulator
    • Rich analog peripherals (independent supply)
      • 2× 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 μA/Msps
      • 2x 12-bit DAC, low-power sample and hold
      • 2x operational amplifiers with built-in PGA
      • 2x ultra-low-power comparators
    • 18x communication interfaces
      • USB OTG 2.0 full-speed, LPM and BCD
      • 2x SAIs (serial audio interface)
      • 3x I2C FM+(1 Mbit/s), SMBus/PMBus
      • 6x USARTs (ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
      • 3x SPIs (4x SPIs with the Quad SPI)
      • CAN (2.0B Active) and SDMMC interface
      • SWPMI single wire protocol master I/F
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L475RE
Quality and Reliability
STM32L475RET6
Active
LQFP 64 10x10x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L475RET6TR
STM32L475RET6
Package:
LQFP 64 10x10x1.4 mm
Package
LQFP 64 10x10x1.4 mm
Industrial
STM32L475RET6TR
LQFP 64 10x10x1.4 mm
Marketing Status
LQFP 64 10x10x1.4 mm