STM32L476MG
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 1 Mbyte of Flash memory, LCD, USB OTG, DFSDM
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32L476xx devices are ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
The STM32L476xx devices embed high-speed memories (flash memory up to 1 Mbyte, up to 128 Kbyte of SRAM), a flexible external memory controller (FSMC) for static memories (for devices with packages of 100 pins and more), a Quad SPI flash memories interface (available on all packages) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
The STM32L476xx operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction), -40 to +105 °C (+125 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V VDD power supply when using internal LDO regulator and a 1.05 to 1.32V VDD12 power supply when using external SMPS supply. A comprehensive set of power-saving modes makes possible the design of low-power applications.
Some independent power supplies are supported: analog independent supply input for ADC, DAC, OPAMPs and comparators, 3.3 V dedicated supply input for USB and up to 14 I/Os can be supplied independently down to 1.08 V. A VBAT input makes it possible to backup the RTC and backup registers. Dedicated VDD12 power supplies can be used to bypass the internal LDO regulator when connected to an external SMPS.
The STM32L476xx family offers seven packages from 64-pin to 144-pin packages.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
      • Ultra-low-power with FlexPowerControl
        • 1.71 V to 3.6 V power supply
        • -40 °C to 85/105/125 °C temperature range
        • 300 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
        • 30 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
        • 120 nA Standby mode (5 wakeup pins)
        • 420 nA Standby mode with RTC
        • 1.1 µA Stop 2 mode, 1.4 µA with RTC
        • 100 µA/MHz run mode (LDO Mode)
        • 39 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
        • Batch acquisition mode (BAM)
        • 4 µs wakeup from Stop mode
        • Brown out reset (BOR)
        • Interconnect matrix
      • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
      • Performance benchmark
        • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
        • 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
      • Energy benchmark
        • 294 ULPMark™ CP score
        • 106 ULPMark™ PP score
      • Clock Sources
        • 4 to 48 MHz crystal oscillator
        • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
        • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
        • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
        • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
        • 3 PLLs for system clock, USB, audio, ADC
      • Up to 114 fast I/Os, most 5 V-tolerant, up to 14 I/Os with independent supply down to 1.08 V
      • RTC with HW calendar, alarms and calibration
      • LCD 8× 40 or 4× 44 with step-up converter
      • Up to 24 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
      • Memories
        • Up to 1 MB flash, 2 banks read-while-write, proprietary code readout protection
        • Up to 128 KB of SRAM including 32 KB with hardware parity check
        • Quad SPI memory interface
      • 4x digital filters for sigma delta modulator
      • Rich analog peripherals (independent supply)
        • 3x 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 µA/Msps
        • 2x 12-bit DAC output channels, low-power sample and hold
        • 2x operational amplifiers with built-in PGA
        • 2x ultra-low-power comparators
      • 20x communication interfaces
        • USB OTG 2.0 full-speed, LPM and BCD
        • 2x SAIs (serial audio interface)
        • 3x I2C FM+(1 Mbit/s), SMBus/PMBus
        • 5x USARTs (ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
        • 1x LPUART (Stop 2 wake-up)
        • 3x SPIs (and 1x Quad SPI)
        • CAN (2.0B Active) and SDMMC interface
        • SWPMI single wire protocol master I/F
        • IRTIM (Infrared interface)
      • 14-channel DMA controller
      • True random number generator
      • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
      • Development support: serial wire debug (SWD), JTAG, Embedded Trace Macrocell™
      • All packages are ECOPACK2 compliant
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L476MG
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L476MGY3TR
Active
WLCSP 81 3.8x4.4x0.6 P 0.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L476MGY6MTR
STM32L476MGY6TR
STM32L476MGY3TR
Package:
WLCSP 81 3.8x4.4x0.6 P 0.4 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
Package
WLCSP 81 3.8x4.4x0.6 P 0.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L476MGY6MTR
WLCSP 81 3.8x4.4x0.6 P 0.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
WLCSP 81 3.8x4.4x0.6 P 0.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L476MGY6TR
WLCSP 81 3.8x4.4x0.6 P 0.4 mm
PDF XML
WLCSP 81 3.8x4.4x0.6 P 0.4 mm