STM32F423ZH
Active
Education Design Win
High-performance access line, Arm Cortex-M4 core with DSP and FPU, 1,5 MByte of Flash memory, 100 MHz CPU, ART Accelerator, DFSDM, AES
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
The STM32F423xH devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 100 MHz. Their Cortex®-M4 core features a floating-point unit (FPU) single precision which supports all Arm single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
They also feature standard and advanced communication interfaces.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
    • Dynamic Efficiency Line with eBAM (enhanced Batch Acquisition Mode)
      • 1.7 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/105/125 °C temperature range
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution from flash memory, frequency up to 100 MHz, memory protection unit, 125 DMIPS/ 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
    • Memories
      • 1.5 Mbytes of flash memory
      • 320 Kbytes of SRAM
      • Dual mode Quad-SPI interface
      • 512 bytes of OTP memory
    • LCD parallel interface, 8080/6800 modes
    • Clock, reset and supply management
      • 1.7 to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR, PVD and BOR
      • 4-to-26 MHz crystal oscillator
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • Internal 32 kHz RC with calibration
    • Power consumption
      • Run: 112 µA/MHz (peripheral off)
      • Stop (Flash in Stop mode, fast wakeup time): 42 µA Typ.; 80 µA max @25 °C
      • Stop (Flash in Deep power down mode, slow wakeup time): 15 µA Typ.; 46 µA max @25 °C
      • Standby without RTC: 1.1 µA Typ.; 14.7 µA max at @85 °C
      • VBAT supply for RTC: 1 µA @25 °C
    • 2x12-bit D/A converters
    • 1×12-bit, 2.4 MSPS ADC: up to 16 channels
    • General-purpose DMA: 16-stream DMA
    • Up to 18 timers: up to twelve 16-bit timers, two 32-bit timers up to 100 MHz each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input, two watchdog timers (independent and window), one SysTick timer, and a low-power timer
    • Debug mode
      • Serial wire debug (SWD) & JTAG
      • Cortex®-M4 Embedded Trace Macrocell™
    • Up to 114 I/O ports with interrupt capability
      • Up to 109 fast I/Os up to 50 MHz
      • Up to 114 five V-tolerant I/Os
    • Up to 24 communication interfaces
      • Up to 4x I2C interfaces (SMBus/PMBus)
      • SDIO interface (SD/MMC/eMMC)
      • Advanced connectivity: USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with PHY
      • 3x CAN (2.0B Active), 1xSAI
    • True random number generator
    • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    • RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
    • 128/256-bit hardware encryption accelerator (AES)
    • All packages are ECOPACK®2
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32F423ZH
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32F423ZHJ3
Proposal
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm Industrial - 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F423ZHJ6
Active
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F423ZHJ6I
STM32F423ZHT3
LQFP 144 20x20x1.4 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F423ZHT6
STM32F423ZHJ3
Package:
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
Proposal
Package
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
Grade
Industrial
RoHS Compliance Grade
STM32F423ZHJ6
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
Grade
Industrial
RoHS Compliance Grade
Ecopack2
STM32F423ZHJ6I
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
UFBGA 144 10x10x0.6 P 0.8 mm
Ecopack2
STM32F423ZHT3
LQFP 144 20x20x1.4 mm
LQFP 144 20x20x1.4 mm
STM32F423ZHT6
LQFP 144 20x20x1.4 mm
LQFP 144 20x20x1.4 mm