STM32G071CB
量産中
Education Design Win
Mainstream Arm Cortex-M0+ MCU with 128 Kbytes of Flash memory, 36 Kbytes RAM, 64 MHz CPU, 4x USART, timers, ADC, DAC, comm. I/F, 1.7-3.6V
Download datasheet Order Direct
製品概要
概要
The STM32G071x8/xB mainstream microcontrollers are based on high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at up to 64 MHz frequency. Offering a high level of integration, they are suitable for a wide range of applications in consumer, industrial and appliance domains and ready for the Internet of Things (IoT) solutions.
The devices operate within ambient temperatures from -40 to 125°C and with supply voltages from 1.7 V to 3.6 V. Optimized dynamic consumption combined with a comprehensive set of power-saving modes, low-power timers and low-power UART, allows the design of low-power applications.
VBAT direct battery input allows keeping RTC and backup registers powered.
The devices come in packages with 28 to 64 pins. Some packages with low pin count are available in two pinouts, standard and alternative. The devices with the alternative pinout, marked with N suffix, offer an additional UCPD port. They are the best choice for UCPD applications.
  • 特徴
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ CPU, frequency up to 64 MHz
    • -40°C to 85°C/105°C/125°C operating temperature
    • メモリ
      • Up to 128 Kbytes of flash memory with protection and securable area
      • 36 Kbytes of SRAM (32 Kbytes with HW parity check)
    • CRC calculation unit
    • Reset and power management
      • Voltage range: 1.7 V to 3.6 V
      • Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
      • Programmable Brownout reset (BOR)
      • Programmable voltage detector (PVD)
      • Low-power modes:Sleep, Stop, Standby, Shutdown
      • VBAT supply for RTC and backup registers
    • Clock management
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator with calibration
      • Internal 16 MHz RC with PLL option (±1 %)
      • Internal 32 kHz RC oscillator (±5 %)
    • Up to 60 fast I/Os
      • All mappable on external interrupt vectors
      • Multiple 5 V-tolerant I/Os
    • 7-channel DMA controller with flexible mapping
    • 12-bit, 0.4 µs ADC (up to 16 ext. channels)
      • Up to 16-bit with hardware oversampling
      • Conversion range: 0 to 3.6V
    • Two 12-bit DACs, low-power sample-and-hold
    • Two fast low-power analog comparators, with programmable input and output, rail-to-rail
    • 14 timers (two 128 MHz capable): 16-bit for advanced motor control, one 32-bit and five 16-bit general-purpose, two basic 16-bit, two low-power 16-bit, two watchdogs, SysTick timer