STM32H7A3RG
Active
Education Design Win
High-performance and DSP with DP-FPU, Arm Cortex-M7 MCU with 1MBytes of Flash memory, 1376 KB SRAM, 280 MHz CPU, L1 cache, graphic accelerations, external memory interfaces and large set of peripherals
Download datasheet Order Direct
Product overview
概要
STM32H7A3xI/G devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M7 32-bit RISC core operating at up to 280 MHz. The Cortex® -M7 core features a floating point unit (FPU) which supports Arm® double-precision (IEEE 754 compliant) and single-precision data-processing instructions and data types. STM32H7A3xI/G devices support a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) to enhance application security.
  • All features
    • Core
      • 32-bit Arm® Cortex®-M7 core with double-precision FPU and L1 cache: 16 Kbytes of data and 16 Kbytes of instruction cache allowing to fill one cache line in a single access from the 128-bit embedded Flash memory; frequency up to 280 MHz, MPU, 599 DMIPS/ 2.14 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
    • Memories
      • Up to 2 Mbytes of Flash memory with read while write support, plus 1 Kbyte of OTP
      • 2x Octo-SPI memory interfaces with on-the-fly decryption, I/O multiplexing and support for serial PSRAM/NOR, Hyper RAM/Flash frame formats, running up to 140 MHz in SRD mode and up to 110 MHz in DTR mode
      • Flexible external memory controller with up to 32-bit data bus:
        • SRAM, PSRAM, NOR Flash memory clocked up to 125 MHz in Synchronous mode
        • SDRAM/LPSDR SDRAM,
        • 8/16-bit NAND Flash memory
      • CRC calculation unit
    • Security
      • ROP, PC-ROP, active tamper, secure firmware upgrade support
    • General-purpose input/outputs
      • Up to 168 I/O ports with interrupt capability
        • Fast I/Os capable of up to 133 MHz
        • Up to 164 5 V-tolerant I/Os
    • Low-power consumption
      • Stop: down to 32 µA with full RAM retention
      • Standby: 2.8 µA (Backup SRAM OFF, RTC/LSE ON, PDR OFF)
      • VBAT: 0.8 µA with RTC and LSE ON
    • Clock management
      • Internal oscillators: 64 MHz HSI, 48 MHz RC, 4 MHz CSI, 32 kHz LSI
      • External oscillators: 4-50 MHz HSE, 32.768 kHz LSE
      • 3× PLLs (1 for the system clock, 2 for kernel clocks) with fractional mode
    • Reset and power management
        • mart run domain (SRD) for reset and clock control, power management and some peripherals
      • 1.62 to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR, PVD and BOR
      • Dedicated USB power embedding a 3.3 V internal regulator to supply the internal PHYs
      • Dedicated MMC power supply
      • Embedded regulator (LDO) with configurable scalable output to supply the digital circuitry
      • Voltage scaling in Run and Stop mode
      • Backup regulator (~0.9 V)
      • Low-power modes: Sleep, Stop and Standby
      • VBAT battery operating mode with charging capability
      • CPU and domain power state monitoring pins
    • Interconnect matrix
    • 5 DMA controllers to unload the CPU
      • 1× high-speed general-purpose master direct memory access controller (MDMA)
      • 2× dual-port DMAs with FIFO and request router capabilities
      • 1× basic DMA with request router capabilities
      • 1x basic DMA dedicated to DFSDM
    • Up to 35 communication peripherals
      • 4× I2C FM+ interfaces (SMBus/PMBus)
      • 5× USART/5x UARTs (ISO7816 interface, LIN, IrDA, modem control) and 1x LPUART
      • 6× SPIs, including 4 with muxed full-duplex I2S audio class accuracy via internal audio PLL or external clock and 1 x SPI/I2S in LP domain (up to 125 MHz)
      • 2x SAIs (serial audio interface)
      • SPDIFRX interface
      • SWPMI single-wire protocol master I/F
      • MDIO Slave interface
      • 2× SD/SDIO/MMC interfaces (up to 133 MHz)
      • 2× CAN controllers: 2 with CAN FD, 1 with time-triggered CAN (TT-CAN)
      • 1× USB OTG interfaces (1HS/FS)
      • HDMI-CEC
      • 8- to 14-bit camera interface up to 80 MHz
      • 8-/16-bit parallel synchronous data input/output slave interface (PSSI)
    • 11 analog peripherals
      • 2× ADCs with 16-bit max. resolution (up to 24 channels, up to 3.6 MSPS)
      • 1× analog and 1x digital temperature sensors
      • 1× 12-bit single-channel DAC (in SRD domain) + 1× 12-bit dual-channel DAC
      • 2× ultra-low-power comparators
      • 2× operational amplifiers (8 MHz bandwidth)
    • Graphics
      • LCD-TFT controller up to XGA resolution
      • Chrom-ART graphical hardware Accelerator (DMA2D) to reduce CPU load
      • Hardware JPEG Codec
      • Chrom-GRC™ (GFXMMU)
    • Up to 19 timers and 2 watchdogs
      • 2× 32-bit timers with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input (up to 280 MHz)
      • 2× 16-bit advanced motor control timers (up to 280 MHz)
      • 10× 16-bit general-purpose timers (up to 280 MHz)
      • 3× 16-bit low-power timers (up to 280 MHz)
      • 2× watchdogs (independent and window)
      • 1× SysTick timer
      • RTC with sub-second accuracy and hardware calendar
    • Debug mode
      • SWD & JTAG interfaces
      • 4 Kbytes Embedded Trace Buffer
    • 1x 32-bit, NIST SP 800-90B compliant, true random generator
    • 96-bit unique ID
    • All packages are ECOPACK2 compliant
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32H7A3RG
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32H7A3RGT6
Active
LQFP 64 10x10x1.4 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32H7A3RGT6
Package:
LQFP 64 10x10x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
LQFP 64 10x10x1.4 mm