STM32L486JG
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 1 Mbyte of Flash memory, LCD, USB OTG, AES-256, DFSDM
Download datasheet
Product overview
概要
The STM32L486xx devices are the ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision which supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
The STM32L486xx devices embed high-speed memories (1 Mbyte of Flash memory, 128 Kbyte of SRAM), a flexible external memory controller (FSMC) for static memories (for devices with packages of 100 pins and more), a Quad SPI flash memories interface (available on all packages) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
They also feature standard and advanced communication interfaces.
The STM32L486xx devices embed AES hardware accelerator.
The STM32L486xx operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction), -40 to +105 °C (+125 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V VDD power supply when using internal LDO regulator and a 1.05 to 1.32V VDD12 power supply when using external SMPS supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
Some independent power supplies are supported: analog independent supply input for ADC, DAC, OPAMPs and comparators, 3.3 V dedicated supply input for USB and up to 14 I/Os can be supplied independently down to 1.08V. A VBAT input allows to backup the RTC and backup registers. Dedicated VDD12 power supplies can be used to bypass the internal LDO regulator when connected to an external SMPS.
The STM32L486xx family offers five packages from 64-pin to 144-pin packages.
  • All features
    • Ultra-low-power with FlexPowerControl
      • 1.71 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/105/125 °C temperature range
      • 100 μA/MHz run mode (LDO Mode)
      • 39 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
      • Interconnect matrix
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
    • Performance benchmark
      • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
      • 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
    • Clock Sources
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
      • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
      • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
      • 3 PLLs for system clock, USB, audio, ADC
    • Up to 114 fast I/Os, most 5 V-tolerant, up to 14 I/Os with independent supply down to 1.08 V
    • Memories
      • 1 MB Flash, 2 banks read-while-write, proprietary code readout protection
      • 128 KB of SRAM including 32 KB with hardware parity check
      • External memory interface for static memories supporting SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
      • 2x ultra-low-power comparators
    • AES: 128/256-bit key encryption hardware accelerator
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L486JG
Quality and Reliability
STM32L486JGY6TR
Active
WLCSP 72 3.8x4.4x0.6 P 0.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L486JGY6TR
Package:
WLCSP 72 3.8x4.4x0.6 P 0.4 mm
Package
WLCSP 72 3.8x4.4x0.6 P 0.4 mm