STM32L4S5VI
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 120 MHz with 2048 kbytes of Flash memory, USB OTG, DFSDM, CHROM-ART, AES-256, HASH
Download datasheet
Product overview
概要
The STM32L4S5xx, STM32L4S7xx and STM32L4S9xx devices are an ultra-low-power microcontrollers family (STM32L4+ Series) based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core. They operate at a frequency of up to 120 MHz.
These devices embed high-speed memories (2 Mbytes of Flash memory and 640 Kbytes of SRAM), a flexible external memory controller (FSMC) for static memories (for devices with packages of 100 pins and more), two OctoSPI Flash memories interface (available on all packages) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
The STM32L4S5xx, STM32L4S7xx and STM32L4S9xx devices embed an AES and a HASH hardware accelerator.
The devices operate in the -40 to +85 °C (+105 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
Some independent power supplies are supported like an analog independent supply input for ADC, DAC, OPAMPs and comparators, a 3.3 V dedicated supply input for USB and up to 14 I/Os, which can be supplied independently down to 1.08 V. A VBAT input allows to backup the RTC and backup the registers.
      • 1.71 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/125 °C temperature range
      • Interconnect matrix
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, adaptive real-time accelerator (ART Accelerator) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 120 MHz, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
    • Performance benchmark
      • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
      • 409.20 CoreMark® (3.41 CoreMark/MHz @120 MHz)
    • Clock sources
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
      • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
      • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
      • Internal 48 MHz with clock recovery
      • Chrom-GRC (GFXMMU) allowing up to 20% of graphic resources optimization
      • MIPI® DSI Host controller with two DSI lanes running at up to 500 Mbit/s each
      • LCD-TFT controller
    • Up to 136 fast I/Os, most 5 V-tolerant, up to 14 I/Os with independent supply down to 1.08 V
    • 8- to 14-bit camera interface up to 32 MHz (black and white) or 10 MHz (color)
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L4S5VI
Quality and Reliability
STM32L4S5VIT3
Active
LQFP 100 14x14x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L4S5VIT6
STM32L4S5VIT6TR
STM32L4S5VIT3
Package:
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Package
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Industrial
STM32L4S5VIT6
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF
Marketing Status
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Industrial
STM32L4S5VIT6TR
LQFP 100 14x14x1.4 mm
LQFP 100 14x14x1.4 mm