STM32N647X0
Active
Education Design Win
High performance Arm Cortex-M55 MCU, 800MHz, 4.2MB SRAM, Neural-ART accelerator 600 GOPS, NeoChrom GPU, JPEG Codec, H-264 enc
Key Benefits
STM32開発エコシステムへのシームレスな統合
マイクロコントローラで高度な組み込みAIを実現
Arm® Cortex®-M55コアは800MHzで動作し、最高レベルのSTM32コア周波数を実現します。
グラフィックスとマルチメディア体験の向上
概要
The STM32N6x5xx and STM32N6x7xx devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M55, operating at a frequency up to 800 MHz.
The STM32N6x7xx devices feature an ST Neural-ART accelerator, running at a maximum frequency of 1 GHz, and providing 600 Gops using optimized hardware units for DNN (deep-neural network) inference functions to optimize power efficiency. Dedicated streaming engines are integrated into it to optimize data flow and minimize internal buffer usage and power. The accelerator supports on-the-fly weight decompression and real-time data encryption and decryption.
The devices offer an extensive range of enhanced I/Os and peripherals, and operate in the -40 to +125°C temperature range, from 1.71 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of low-power modes (Sleep, Stop, and Standby) allows the design of low-power applications.
The devices are offered in six VFBGA packages, ranging from 142 to 264 pins.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
    • Core
      • Arm® 32-bit Cortex®-M55, 3616 CoreMark®, frequency up to 800 MHz, 32-Kbyte ICACHE, 32-Kbyte DCACHE, CoreMark® score 4.52
      • Arm® MVE (M-Profile vector extension), Helium™ technology, TrustZone® MPU, NVIC
    • Neural processing unit (STM32N6x7 only)
      • ST Neural-ART Accelerator, frequency up to 1 GHz, 600 Gops, 288 MAC/cycle
      • Specialized hardware units for DNN (deep-neural network) inference functions
      • Flexible dedicated stream processing engine
      • Real-time encryption/decryption
      • On-the-fly weight decompression
    • Memories
      • 4.2-Mbyte contiguous SRAM
      • 8-Kbyte backup SRAM active in VBAT mode
      • XSPI supporting serial PSRAM, NAND, NOR, HyperRAM™/ HyperFlash™ frame formats
      • 2 ports: XSPIM 8- and 16-bit configuration up to 200 MHz
    • Graphics
      • Chrom-ART Accelerator (DMA2D)
      • Hardware JPEG codec with MJPEG
      • LCD-TFT controller up to XGA resolution
    • Video
      • Parallel and 2-lane CSI-2 camera interfaces
    • Security and cryptography
      • Arm® TrustZone® and securable I/O memories and peripherals
      • Flexible life-cycle scheme with RDP and password-protected debug
      • Secure provisioning of customer keys in OTP (one-time programmable) fuses
      • Secure data storage with hardware-unique key (HUK)
      • Secure firmware upgrade support with TF-M (trusted firmware-M)
      • Two AES coprocessors, including one with DPA (differential power analysis) resistance
      • Public key accelerator (PKA), DPA resistant
      • On-the-fly encryption/decryption of external memories
      • HASH hardware accelerator
      • True random number generator (RNG), NIST SP800-90B compliant
      • 96-bit unique ID
      • 1.5-Kbyte OTP fuses
      • Active tampers
    • Communication peripherals
      • 10-Mbit, 100-Mbit, and 1-Gbit Ethernet with TSN (time-sensitive networking)
      • 4x I2C Fm+ interfaces (SMBus/PMBus®) + 2x I3C
      • 6x SPI, of which four I2S-capable
      • 2x SAI, with four DMIC support
      • 5x USART, 5x UART (ISO78916 interface, LIN, IrDA, up to 12.5 Mbit/s) + 1x LPUART
      • 2x SDMMC: MMC version 4.0, CE-ATA version 1.0, and SD version 1.0.1
      • 3x FDCAN with TTCAN capability
    • Low power
      • Sleep, Stop and Standby modes
      • VBAT supply for RTC, 32x 32-bit backup registers + 8-Kbyte backup SRAM
    • Timers and watchdogs
      • 4x 32-bit timers with up to four IC/OC/PWM or pulse counters and quadrature (incremental) encoder input (up to 240 MHz)
      • 2x 16-bit advanced motor control timers (up to 240 MHz)
      • 13x 16-bit general-purpose and 5x 16-bit low-power timers (up to 240 MHz)
      • 2x watchdogs (independent and window)
      • 1x SysTick timer
      • RTC with subsecond accuracy and hardware calendar
    • Debug
      • Development support: serial-wire debug, JTAG
      • Embedded Trace Macrocell™ (ETM)
    • General-purpose I/Os
      • Up to 165 pins
    • Analog peripherals
      • 1x temperature sensor
      • 2x ADCs with 12-bit maximum resolution (up to 5 Msps), up to 20 channels
      • 1x ADF filter with SAD and 1x MDF (six filters)
    • Reset and power management
      • POR, PDR, PBVD, and BOR
      • Embedded SMPS step-down converter providing VDDCORE
      • 1.71 to 3.6 V application supply and I/Os
      • Dedicated power for USB and XSPIM1, XSPIM2, SDMMC1, and SDMMC2 I/Os
      • Backup regulator (~0.9 V)
      • Voltage reference for analog peripheral (VREF+)
    • Clock management
      • Internal oscillators: 64 MHz HSI, 4 MHz MSI, 32 kHz LSI
      • External oscillators: 16 to 48 MHz HSE, 32.768 kHz LSE
    • ECOPACK2 compliant packages
回路ダイアグラム
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32N647X0
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32N647X0H3Q
Active
VFBGA 264 14x14x1 P 0.8 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32N647X0H3Q
Package:
VFBGA 264 14x14x1 P 0.8 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
Package
VFBGA 264 14x14x1 P 0.8 mm