STM32L4A6QG
Active
Education Education Design Win
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 1 Mbyte of Flash memory, USB OTG, LCD, AES-256, DFSDM
概要
The STM32L4A6xG devices are ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
The STM32L4A6xG devices embed high-speed memories (1 Mbyte of Flash memory, 320 Kbyte of SRAM), a flexible external memory controller (FSMC) for static memories (for devices with packages of 100 pins and more), a Quad SPI Flash memories interface (available on all packages) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
The STM32L4A6xG devices embed AES and HASH hardware accelerators.
The STM32L4A6xG operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction), -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V VDD power supply when using internal LDO regulator and a 1.05 to 1.32V VDD12 power supply when using external SMPS supply. A comprehensive set of power-saving modes makes possible the design of low-power applications.
Some independent power supplies are supported: analog independent supply input for ADC, DAC, OPAMPs and comparators, 3.3 V dedicated supply input for USB and up to 14 I/Os can be supplied independently down to 1.08 V. A VBAT input makes it possible to backup the RTC and backup registers. Dedicated VDD12 power supplies can be used to bypass the internal LDO regulator when connected to an external SMPS.
The STM32L4A6xG family offers six packages from 64-pin to 169-pin packages.
      • 1.71 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/125 °C temperature range
      • 91 µA/MHz run mode (LDO mode)
      • 37 μA/MHz run mode (at 3.3 V SMPS mode)
      • Interconnect matrix
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100 DMIPS and DSP instructions
    • Performance benchmark
      • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
      • 273.55 Coremark® (3.42 Coremark/MHz at 80 MHz)
    • Up to 136 fast I/Os, most 5 V-tolerant, up to 14 I/Os with independent supply down to 1.08 V
    • Dedicated Chrom-ART Accelerator for enhanced graphic content creation (DMA2D)
    • 8- to 14-bit camera interface up to 32 MHz (black & white) or 10 MHz (color)
    • Encryption hardware accelerator: AES (128/256-bit key), HASH (SHA-256)
    • Memories
      • 1 MB Flash, 2 banks read-while-write, proprietary code readout protection
    • Clock sources
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
      • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
      • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25% accuracy)
      • Internal 48 MHz with clock recovery
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L4A6QG
Quality and Reliability
STM32L4A6QGI6
Active
UFBGA 132 7x7x0.6 P 0.5 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L4A6QGI6P
UFBGA 132 7x7x0.6 P 0.5 mm External Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L4A6QGI6
Package:
UFBGA 132 7x7x0.6 P 0.5 mm
Package
UFBGA 132 7x7x0.6 P 0.5 mm
Industrial
STM32L4A6QGI6P
UFBGA 132 7x7x0.6 P 0.5 mm
Material Declaration**:
PDF
Marketing Status
UFBGA 132 7x7x0.6 P 0.5 mm