STGWA40H65DFB2
量産中
Education Design Win
Trench gate field-stop, 650 V, 40 A, high-speed HB2 series IGBT in a TO-247 long leads package
Download datasheet Order Direct
製品概要
概要
The newest IGBT 650 V HB2 series represents an evolution of the advanced proprietary trench gate field-stop structure. The performance of the HB2 series is optimized in terms of conduction, thanks to a better VCE(sat) behavior at low current values, as well as in terms of reduced switching energy. A very fast soft recovery diode is co-packaged in antiparallel with the IGBT. The result is a product specifically designed to maximize efficiency for a wide range of fast applications.
  • 特徴
    • Maximum junction temperature: TJ = 175 °C
    • Low VCE(sat) = 1.55 V(typ.) @ IC = 40 A
    • Very fast and soft recovery co-packaged diode
    • Minimized tail current
    • Tight parameter distribution
    • Low thermal resistance
    • Positive VCE(sat) temperature coefficient
EDAシンボル / フットプリント / 3Dモデル
STマイクロエレクトロニクス - STGWA40H65DFB2
Please select one model supplier :
Symbols
EDAシンボル
Footprints
フットプリント
3D model
3Dモデル
品質 & 信頼性
STGWA40H65DFB2
量産中
Trench gate field-stop, 650 V, 40 A, high-speed HB2 series IGBT in a TO-247 long leads package TO-247 long leads インダストリアル Ecopack2 10 2020-07-01T00:00:00.000+02:00
STGWA40H65DFB2
Package:
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
General Description
Package
TO-247 long leads
Grade
Industrial
サンプル & 購入
Loading...
製品型番
製品ステータス
STから購入
Order from distributors
パッケージ
梱包形態
RoHS
原産国
ECCN(米国)
ECCN(EU)
Operating temperature (°C)
概要
最小
最大
STGWA40H65DFB2
販売代理店
地域 在庫 最小発注数量 パートナー企業リンク
販売代理店在庫データ:
STGWA40H65DFB2 量産中
パッケージ:
梱包形態:
RoHS:
原産国:
ECCN(米国):
ECCN(EU):
製品型番:
STGWA40H65DFB2
Operating Temperature (°C)
最小:
最大:
概要: