SM6F10AY
Active
Education Design Win
Automotive 600 W, 10 V TVS in SOD128 Flat
Download datasheet
Product overview
Description
  • All features
    • AEC-Q101 qualified
    • Peak pulse power: 600 W (10/1000 μs) and 4 kW (8/20 μs)
    • Stand-off voltage range from 5 V to 36 V
    • Unidirectional type
    • Low leakage current: 0.2 μA at 25 °C and 1 μA at 85 °C
    • Operating Tj max: 175 °C
    • High power capability at 175 °C (Tj max.) up to 240 W (10/1000 µs)