STM32F302RC
Active
Education Design Win
Mainstream Mixed signals MCUs Arm Cortex-M4 core with DSP and FPU, 256 Kbytes of Flash memory, 72 MHz CPU, MPU, 12-bit ADC 5 MSPS, PGA, comparators
Download datasheet Order Direct
Product overview
Description
The STM32F302xB/STM32F302xC family is based on the high-performance ARM®Cortex®-M4 32-bit RISC core with FPU operating at a frequency of up to 72 MHz, and embedding a floating point unit (FPU), a memory protection unit (MPU) and an embedded trace macrocell (ETM). The family incorporates high-speed embedded memories (up to 256 Kbytes of Flash memory, up to 40 Kbytes of SRAM) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
The STM32F302xB/STM32F302xC family operates in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
The STM32F302xB/STM32F302xC family offers devices in three packages ranging from 48 pins to 100 pins.
The set of included peripherals changes with the device chosen.
  • All features
    • Core: ARM®Cortex®-M4 32-bit CPU with FPU (72 MHz max), single-cycle multiplication and HW division, DSP instruction and MPU (memory protection unit)
    • Operating conditions:
      • VDD, VDDAvoltage range: 2.0 V to 3.6 V
    • Memories
      • 128 to 256 Kbytes of Flash memory
      • Up to 40 Kbytes of SRAM, with HW parity check implemented on the first 16 Kbytes.
    • CRC calculation unit
    • Reset and supply management
      • Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
      • Programmable voltage detector (PVD)
      • Low-power modes: Sleep, Stop and Standby
      • VBATsupply for RTC and backup registers
    • Clock management
      • 4 to 32 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • Internal 8 MHz RC with x 16 PLL option
      • Internal 40 kHz oscillator
    • Up to 87 fast I/Os
      • All mappable on external interrupt vectors
      • Several 5 V-tolerant
    • Interconnect matrix
    • 12-channel DMA controller
    • Two ADCs 0.20 μS (up to 17 channels) with selectable resolution of 12/10/8/6 bits, 0 to 3.6 V conversion range, single ended/differential input, separate analog supply from 2 to 3.6 V
    • One 12-bit DAC channel with analog supply from 2.4 to 3.6 V
    • Four fast rail-to-rail analog comparators with analog supply from 2 to 3.6 V
    • Two operational amplifiers that can be used in PGA mode, all terminals accessible with analog supply from 2.4 to 3.6 V
    • Up to 24 capacitive sensing channels supporting touchkey, linear and rotary touch sensors
    • Up to 11 timers
      • One 16-bit timer with 2 IC/OCs, 1 OCN/PWM, deadtime generation and emergency stop
      • Two 16-bit timers with IC/OC/OCN/PWM, deadtime generation and emergency stop
      • Two watchdog timers (independent, window)
      • SysTick timer: 24-bit downcounter
      • One 16-bit basic timer to drive the DAC
    • Calendar RTC with Alarm, periodic wakeup from Stop/Standby
    • Communication interfaces
      • CAN interface (2.0B Active)
      • Two I2C Fast mode plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink, SMBus/PMBus, wakeup from STOP