STM32F107RB
Active
Education Design Win
Mainstream Connectivity line, Arm Cortex-M3 MCU with 128 Kbytes of Flash memory, 72 MHz CPU, Ethernet MAC, CAN and USB 2.0 OTG
Download datasheet
Product overview
Description
The STM32F105xx and STM32F107xx connectivity line family incorporates the high-performance ARM® Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a 72 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 256 Kbytes and SRAM 64 Kbytes), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. All devices offer two 12-bit ADCs, four general-purpose 16-bit timers plus a PWM timer, as well as standard and advanced communication interfaces: up to two I2Cs, three SPIs, two I2Ss, five USARTs, an USB OTG FS and two CANs. Ethernet is available on the STM32F107xx only.
The STM32F105xx and STM32F107xx connectivity line family operates in the –40 to +105 °C temperature range, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
The STM32F105xx and STM32F107xx connectivity line family offers devices in three different package types: from 64 pins to 100 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included, the description below gives an overview of the complete range of peripherals proposed in this family.
Figure 1 shows the general block diagram of the device family.
  • All features
    • Core: ARM® 32-bit Cortex®-M3 CPU
      • 72 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
      • Single-cycle multiplication and hardware division
    • Memories
      • 64 to 256 Kbytes of Flash memory
      • 64 Kbytes of general-purpose SRAM
    • Clock, reset and supply management
      • 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
      • 3-to-25 MHz crystal oscillator
      • Internal 8 MHz factory-trimmed RC
      • Internal 40 kHz RC with calibration
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    • Low power
      • Sleep, Stop and Standby modes
      • VBAT supply for RTC and backup registers
    • 2 × 12-bit, 1 μs A/D converters (16 channels)
      • Conversion range: 0 to 3.6 V
      • Sample and hold capability
      • Temperature sensor
      • up to 2 MSPS in interleaved mode
    • 2 × 12-bit D/A converters
    • DMA: 12-channel DMA controller
      • Supported peripherals: timers, ADCs, DAC, I2Ss, SPIs, I2Cs and USARTs
    • Debug mode
      • Serial wire debug (SWD) & JTAG interfaces
      • Cortex®-M3 Embedded Trace Macrocell™
    • Up to 80 fast I/O ports
      • 51/80 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant